خاستگاه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ها چیست؟

امروز آخرین مهلت اولیه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری است و طبق قانون، نظر این شورا قطعی و نهایی است.

به گزارش مشرق ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای شورای نگهبان وظایف متعددی را بر شمرده است که یکی از وظایف مهم اعضای فقیه و حقوقدان شورای نگهبان، «بررسی صلاحیت داوطلبان انتخاباتی» است.

شورای نگهبان از روز سه شنبه (15 خرداد ماه) بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرده است؛ طبق قانون، شورای نگهبان 5 روز برای بررسی صلاحیت ها مهلت دارد که این زمان 5 روز دیگر نیز می تواند تمدید شود. در ماده 57 قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران آمده است: «شورای نگهبان ظرف پنج روز از تاریخ وصول مدارک داوطلبان به صلاحیت آنان رسیدگی و نظر خود را صورت جلسه نموده و یک نسخه از آن را به وزارت کشور ارسال می دارد.

تبصره- در موارد ضرورت، بنا به تشخیص شورای نگهبان مدت مذکور در این ماده حداکثر تا پنج روز دیگر تمدید و به وزارت کشور اعلام می گردد.»

بر این اساس و با وجود اینکه امروز (شنبه 19 خرداد ماه) آخرین مهلت اولیه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ها است، اما شورای نگهبان می تواند این مهلت 5 روزه را به مدت 5 روز دیگر تمدید و تا 24 خرداد ماه نتیجه بررسی صلاحیت ها را ادامه دهد؛ البته سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرده است که شورای نگهبان تلاش می کند، مهلت تمدید شده حداقلی باشد.

مرجع رسیدگی مستقیم به صلاحیت ها

نکته مهم دیگر آن است که بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، موضوعی است که به صورت صریح در قانون اساسی آمده است؛ مطابق با قانون اساسی، صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری، پیش از انتخابات رأساً توسط شورای نگهبان مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت. در بند (9) اصل 110 قانون اساسی آمده است: «.. ‏ صلاحیت‏ داوطلبان‏ ریاست‏ جمهوری‏ از جهت‏ دارا بودن‏ شرایطی‏ که‏ در این قانون‏ می ‏ آید، باید قبل‏ از انتخابات‏ به‏ تأیید شورای‏ نگهبان‏ … ‏ برسد.»

بر اساس این عبارت، شورای نگهبان بر امر بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری نظارت ندارد، بلکه خود به طور مستقیم به صلاحیت آنان رسیدگی می کند.

فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان

معیار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت های انتخابات ریاست جمهوری، اصل 115 قانون اساسی، ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری و مصوبه شورای نگهبان درباره تعاریف، معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، رجل مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری است.

در اصل 115 قانون اساسی آمده است که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی بوده و واجد شرایط ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد.

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان نیز اخیراً اعلام کرد تمام تلاش ما این است که بررسی صلاحیت ها در نهایت صحت، اتقان و با سرعت انجام شود و توضیح داد: «برخی مدارک و اسناد از خود داوطلب گرفته شده و ممکن است برخی استعلامات از دستگاه های مربوطه انجام شود. مبنای ما در بررسی صلاحیت ها، قانون اساسی است.»

شورای نگهبان؛ فصل الخطاب

در قانون اعلام شده است که تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بعد از اعلام نتایج بررسی ها آغاز خواهد شد. نکته مهم دیگر آن است که در انتخابات ریاست جمهوری موضوع اعتراض به نتایج اعلام شده از سوی شورای نگهبان نیامده است، چرا که طبق قانون، نظر این شورا قطعی و نهایی است و شورای نگهبان به عنوان فصل الخطاب و مرجع نهایی دانسته شده است.

یک موضوع مهم و سوال برانگیز دیگر آن است که آیا این احتمال وجود دارد که صلاحیت کسانی که در دوره های قبل احراز شده یا نشده، در این دوره تغییر کند که سخنگوی شورای نگهبان درباره این موضوع می گوید: «در هر دوره و در هر انتخاباتی بررسی صلاحیت را نسبت به اشخاص داریم و هر دو امکان پذیر است.»

درباره بررسی صلاحیت ها گمانه زنی نکنید

علی رغم اینکه مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان هنوز باقی مانده، اما این روزها بازار گمانه زنی درباره نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان و حمایت از برخی گزینه ها داغ است.

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان اخیراً به این موضوع واکنش نشان داد و رسانه ها و فعالان فضای مجازی را به اجتناب از هرگونه گمانه زنی زودهنگام توصیه کرد و گفت: «بررسی صلاحیت ها فرایندی تفصیلی، دقیق و زمان بر است و این شورا در جلسات فشرده و چند نوبته بررسی ها را دقیق انجام خواهد داد.»

تحت تأثیر هیچ فشاری قرار نمی گیریم

گویا هدف برخی افراد و گروه ها از گمانه زنی درباره بررسی صلاحیت ها آن است که شورای نگهبان را تحت فشار قرار دهند تا بلکه صلاحیت گزینه مورد نظرشان مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرد؛ حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی این موضوع را مطرح کرد و گفت: «بعضی از گروه های سیاسی این روزها می گویند کاندیدای ما چه کسانی هستند در حالی که هنوز زمان بررسی صلاحیت داوطلبان تمام نشده است. این اقدام فقط ترفندی با هدف فشار آوردن به شورای نگهبان است. البته شورای نگهبان به چنین ترفندهایی توجه نمی کند و افراد زبده، خبره، شایسته، توانمند و مسلط به مسائل و امور کشور را تأیید صلاحیت خواهد کرد.»

آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز در پاسخ به این سوال که آیا به شورا فشار نمی آورند که چه کسی را تأیید و عدم تأیید کنید، تصریح کرد: «اصلاً چنین چیزهایی نیست و جرأت نمی کنند و می دانند که این حرف ها در گوش ما نمی رود. از ابتدا تاکنون یک خط مستقیم را انتخاب کرده ایم و ادامه می دهیم.»

روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات در آمریکا

همه کشورهایی که در روند نظام سیاسی آن ها انتخابات وجود دارد، شرایطی برای داوطلبان و احراز صلاحیت آنان در نظر گرفته اند، چراکه ممکن است افراد زیادی به دنبال رسیدن به جایگاه و مسندی باشند و از آنجایی که این امکان وجود ندارد همه آن ها در معرض انتخاب مردم قرار گیرند، پس در نتیجه چاره نظام های سیاسی این است که معمولاً نهاد یا نهادهایی بررسی صلاحیت داوطلبان را انجام دهند.

برای مثال، بر اساس اصل دوم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، هر نامزد ریاست جمهوری آمریکا باید در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمده باشد و حداقل 14 سال متوالی در آمریکا زندگی کرده و حداقل 35 سال تمام، سن داشته باشد یا اینکه تا پیش از روز معارفه، به سن 35 سال و 14 سال اقامت متوالی در آمریکا برسد.

سازوکار سخت آمریکا در بررسی صلاحیت ها

فواد ایزدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در این زمینه گفت: «با توجه به ساختار قدرت در آمریکا، نهادی به نام شورای نگهبان وجود ندارد، اما بحث بررسی صلاحیت ها در این کشور خیلی سخت تر از ایران انجام می شود.»

وی توضیح داد: «در آمریکا در بحث ردصلاحیت افراد، حزب و سیستم های سرمایه سالار دخیل هستند. سیستم آمریکا سرمایه سالار (کاپیتالیستی) است و کسانی تأیید صلاحیت می شوند که سیستم سرمایه داری از آن ها حمایت کند، یا به عبارتی این سیستم بخواهد به آن کاندیدای مورد نظر کمک مالی انجام دهد. در پژوهشی که توسط اساتید علوم سیاسی انجام شده، 94 درصد افراد پیروز در انتخابات آمریکا، فردی است که بیشترین هزینه را برای انتخابات کرده باشد.»

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به جایگاه شورای نگهبان در ایران اشاره و تصریح کرد: «کشور بدون شورای نگهبان دچار هرج و مرج می شود.»

به هر صورت طی روزهای آتی نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری اعلام خواهد شد و کسانی که پا به میدان انتخابات گذاشته اند، باید سازوکارهای قانونی کشور را قبول داشته و به تصمیم شورای نگهبان درباره نتیجه بررسی صلاحیت ها تمکین کنند.

تمکین از شورای نگهبان

حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس می گوید: «شورای نگهبان متشکل از 6 فقیه عادل و شش حقوقدان متعهد و متدین است که به دقت پرونده داوطلبان را بررسی کرده و درباره صلاحیت آنان اعلام نظر می کند. نباید رویه به این گونه باشد که اگر نظر شورای نگهبان مطابق با نظر ما بود، آن را قبول داشته باشیم و در غیر این صورت، شورای نگهبان را زیر سوال ببریم. داوطلبان انتخابات باید نسبت به هر نوع اعلام نظر شورای نگهبان تمکین کنند و نباید اینگونه باشد که اگر نظر شورای نگهبان به نفع آنان بود تمکین کنند و در غیر این صورت علیه شورای نگهبان هجمه کنند.»

این نماینده مجلس تاکید کرد: «شورای نگهبان به مسئولیت شرعی خود در بررسی صلاحیت ها عمل می کند و همواره نشان داده است که در بررسی صلاحیت داوطلبان به هیچ وجه تحت تأثیر فضاسازی ها و فشارها قرار نمی گیرد.»

نظرات

captcha