به اتهام جمع آوری اطلاعات نظامی؛

همزمان با تشدید تنش بین پاریس و روسیه/بازداشت تبعه فرانسه در مسکو

همزمان با تشدید تنش بین مسکو و فرانسه در پی اظهارات رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اعزام احتمالی نیروی به اوکراین، روسیه یک تبعه فرانسه را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس24، در بحبوحه تشدید تنش ها بین فرانسه و روسیه در پی اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مبنی بر احتمال اعزام نیروی زمینی به اوکراین، مسکو یک تبعه فرانسه را به ظن جمع آوری اطلاعات برای پاریس، بازداشت کرد.

مقامات فرانسه «لورن ویناتیه» را در پایتخت روسیه بازداشت و او را به عدم درج هویتش تحت عنوان «عامل بیگانه» در زمان جمع آوری اطلاعات نظانی و فعالیت های نظامی-فناورانه روسیه متهم کرده اند. گفته می‎ شود از این اطلاعات می توان به ضرر امنیت کشور میزبان استفاده کرد.

براساس قوانین روسیه، چنین جرمی می تواند تا پنج سال زندان در پی داشته باشد. جزئیات دیگری درباره اتهامات «ویناتیه» منتشر نشده اما او به دفعات برای جمع آوری اطلاعات مذکور به روسیه سفر کرده است.

او دیروز در دادگاه حاضر شد. تاس به نقل از وکیل وی نوشت که «ویناتیه» به جرمش اقرار کرده و مدعی شده است که هیچ اطلاعی درباره پیش شرط جمع آوری چنین اطلاعاتی نداشته است!

دادگاه مسکو دستور داد تا این فرد به طور موقت تا پنجم آگوست(زمان به بازداشتگاه بازگردانده شود. ویناتیه در موسسه غیرانتفاعی «مرکز گفتمان بشردوستانه» واقع در ژنو، به عنوان مشاور فعالیت می کند.

نظرات

captcha