استاندار نجف مطرح کرد؛

نجف نیازمند استفاده از تجربه تهران در زمینه هوش مصنوعی

استاندار شهر نجف اظهار کرد: ما در زمینه دوربین های ترافیکی و هوش مصنوعی نیازمند تجربیات موفق شهرداری تهران هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، یوسف مکی گناوی استاندار نجف و هیأت همراه ضمن بازدید از مرکز کنترل ترافیک، در نشستی صمیمانه با مدیران حمل و نقل و ترافیک در محل ساختمان این معاونت دیدار و گفت وگو کردند.

شهریار افندی زاده مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک در سخنانی ضمن خیر مقدم به استاندار نجف و هیأت همراه، گزارشی کوتاه از وضعیت حمل و نقل همگانی شهر تهران ارائه و اظهار کرد: در شهر تهران 7 خط مترو وجود دارد و بناست که تا سال 1408 به 11 خط برسد. در بخش اتوبوسرانی نیز برنامه ریزی صورت گرفته است که به 6 هزار اتوبوس برسیم. در بخش تاکسی هم بالغ بر 20 هزار تاکسی اضافه خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر در شهر تهران بالغ بر 100 کیلومتر بزرگراه داریم که این عدد تا حدود 550 کیلومتر اضافه خواهد شد و طبق آخرین برنامه ریزی صورت گرفته و تبیین طرح جامع حمل ونقل شهر تهران تا افق 1420، در تلاش هستیم تا این شهر بتواند نسبت به ظرفیت هایی که دارد، پاسخگو باشد.

مهدی گلشنی مدیرکل اداره حمل و نقل عمومی و امور مناطق نیز ضمن معرفی ظرفیت ‎های حمل و نقل همگانی شهر تهران، گفت: آمادگی داریم تا آنچه که به عنوان تجربیات حمل ونقل همگانی در تهران بوده و در آینده نیز کسب می شود را در خدمت مردم عراق و نجف قرار دهیم.

گلشنی بیان کرد: امیدوار هستیم این دیدارها مقدمه ای شود تا بتوان توفیقات را برای تهران و نجف در بهره مندی از ظرفیت ها به ویژه در زمان اربعین حسینی ( ع) فراهم کند و با یک نگاه اخرالزمانی دست به دست هم دهیم و شرایطی را بسازیم تا مایه اقتدای دیگر شهرها به تهران و نجف باشد.

حمید برادران، سرپرست شرکت کنترل ترافیک تهران نیز ضمن ارائه گزارش از فعالیت های این شرکت اظهار کرد: پروژه توسعه «سامانه هوشمند حمل ونقل ترکیبی» از جمله پروژه های نوینی است که در دوره اخیر مدیریت شهری آغاز شد. ما پیش بینی می کنیم که 30 درصد سهم حمل ونقل عمومی را ظرف 2 سال آینده به عدد 50 برسانیم که کاهش آلودگی هوای تهران، کاهش زمان سفر و… را به همراه خواهد داشت.

برادران تصریح کرد: ما می توانیم سامانه ای را برای شهر نجف تعریف کنیم که بدون نصب تجهیزات سخت افزاری، ترافیک شهر نجف را رصد کرده و با استفاده از الگوی ترافیکی که به دست می آید، داده های اولیه برای هوشمندسازی کنترل ترافیک در این شهر را ارائه دهیم.

تجربه موفق تهران در ساخت مترو الگوی شهر نجف خواهد بود

یوسف مکی استاندار نجف نیز ضمن تشکر از میزبانی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، گفت: حمل و نقل شهر تهران در مسیر درستی در حال حرکت است و میزان استفاده مردم از وسایل حمل و نقل عمومی نشانگر فرهنگ عمومی صحیح در این شهر است.

مکی با اشاره به توافقات قبلی بین ایران و عراق در حوزه حمل و نقل زائران اربعین حسینی اظهار امیدواری و بیان کرد: ما در شهر نجف به دلایل زیرساختی امکان ایجاد مترو نداریم و در صدد هستیم یک شهر جدید نجف را در کنار شهر قدیم ایجاد کرده و با استفاده از مترو بین این دو شهر مسیر مواصلاتی برقرار کنیم و از این رو نیازمند تجربه خوب تهران در حوزه ساخت تونل و مترو هستیم.
استاندار نجف همچنین به مشکلات فعلی این شهر در حوزه تقاطع ها اشاره کرد و گفت: چهارراه های ما نیازمند هوشمندسازی است و ما به دنبال کاهش 90 درصدی فاصله منزل تا محل کار شهروندان هستیم.

در پایان، حاضرین این نشست هیأت عراقی را برای بازدید از تعدادی از خودروهای برقی و شاتل تاکسی که مقابل ساختمان معاونت حمل و نقل و ترافیک مستقر بود، همراهی نمودند.

نظرات

captcha