زنگ خطر برای قلعه نویی در آستانه دیدار با ازبکستان

تیم ملی فوتبال ایران در شرایطی مقابل هنگ کنگ به برتری 4 بر 2 رسید که ایرادات مهمی در بازی سازی و فاز تدافعی داشت.

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران پنجشنبه گذشته در چارچوب مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی 2026 مهمان هنگ کنگ بود که در دیداری پر گل با نتیجه 4 بر 2 به برتری رسید تا همچنان بالاتر از ازبکستان، صدرنشین گروه E این رقابت ها باقی بماند. آخرین بازی ایران در این مرحله از مسابقات سه شنبه مقابل ازبکستان در ورزشگاه آزادی است.

امیر قلعه نویی در این دیدار با ترکیب پیام نیازمند، شجاع خلیل زاده، امین حزباوی، آریا یوسفی، ابوالفضل جلالی، محمد قربانی، سامان قدوس، علیرضا جهانبخش، مهدی قایدی، مهدی طارمی و سردار آزمون تیمش را راهی بازی کرد. ایران در نگاه اول با چینش 1-3-2-4 در مقابل هنگ کنگ بازی می کرد با این نکته که سامان قدوس و مهدی طارمی آزادی عمل زیادی برای جابجایی بین خطوط داشتند.

مشکل ایران مقابل هنگ کنگ چه بود؟

ایران در بازی مقابل هنگ کنگ به دنبال بازی سازی از عقب زمین بود. در حین این بازی سازی، مدافعان کناری ایران به خصوص آریا یوسفی به خطوط بالاتر اضافه می شدند و به تبع آن، جهانبخش و قایدی به سمت مرکز متمایل تر بازی می کردند تا ضمن حضور پرتعداد در میانه زمین هنگ کنگ، هم فضا برای نفوذ یوسفی و جلالی در کناره ها باز شود و هم شرایط برای بازی ترکیبی به خصوص بین آزمون و طارمی ایجاد شود.

هنگ کنگ در چنین شرایطی تاکتیک هوشمندانه و جسورانه ای - با توجه به قدرت بسیار کمتر نسبت به فوتبال ایران - انتخاب کرد و تصمیم به پرس پرتعداد از بالای زمین گرفت. متئو اُر و جونینیو، دو بازیکنی بودند که وظیفه اصلی این پرس را برعهده داشتند و غالبا یکی از آنها تلاش می کرد که مسیر پاس خلیل زاده یا حزباوی را ببندد و دیگری معمولا هافبک دفاعی ایستای ایران یعنی محمد قربانی را یارگیری می کرد تا مانع رسیدن پاس به این بازیکن و شکل گیری بازی ایران شود. البته پرس از بالای هنگ کنگ تنها برعهده این دو بازیکن نبود و چان و ما، وینگرهای تیم میزبان هم در دقایق زیادی از بازی مانع از شکل گیری بازی از کناره ها و نفوذ مدافعان کناری ایران شدند.

همانطور که گفته شد، آریا یوسفی دفاع راست ایران وظایف تهاجمی بیشتری به نسبت ابوالفضل جلالی داشت، در نتیجه هنگ کنگی ها مسیر نفوذ و ایجاد موقعیتشان را از دفاع راست ایران انتخاب کرده بودند که در دقیقه 14 هم جواب داد و با توپ گیری از آریا یوسفی و ارسال از آن منطقه، "ما" که خودش را به محوطه جریمه رسانده بود، دروازه ایران را باز کرد. شاگردان ولفگانگ لوییسه در این بازی بارها توانستند با همین تاکتیک یعنی پرس از بالا و نفوذ از کناره های ایران به دروازه نزدیک شوند، ضربات ایستگاهی و کرنر به دست بیاورند و دو بار دروازه نیازمند را باز کنند.

شاید یکی از راه هایی که کادر فنی ایران برای حل مشکل کناره ها می توانست استفاده کند، متمایل کردن محمد قربانی به سمت آریا یوسفی برای پوشش بیشتر آن منطقه بود؛ درست مانند کاری که اوسمار در داربی برگشت برای پوشش فضای پشت سر دانیال اسماعیلی فر با استفاده از مسعود ریگی کرد و توانست پس از 20 دقیقه بازی را از استقلال بگیرد. نکته عجیب تر اما سردرگمی بازیکنان ایران هنگام ضربات شروع مجدد مقابل تیم کوتاه قامتی مثل هنگ کنگ بود؛ سردرگمی ای که مقابل تیم های قوی تر مانند ازبکستان برای قلعه نویی مشکل ایجاد می کند.

راه حل ایران برای عبور از خط پرس هنگ کنگ

شاید این را باید خوش شانسی دانست که تیم ملی مقابل تیمی قدرتمندتر یا حتی بهتر از نظر فیزیکی به چنین مشکلی نخورد چرا که بازیکنان باکیفیت تر از بازیکنان هنگ کنگ قطعا ایران را به چالش می کشیدند. علاوه بر این، به مرور افت بدنی باعث شد که از دقیقه 70 به بعد خط پرس هنگ کنگ از بین برود و آنها در 20 دقیقه پایانی دیگر نتوانستند پرس 70 دقیقه ابتدایی را انجام دهند. یکی از نشانه های این موضوع تعویض متئو اُر، جونینیو و "ما" بود که بدنشان تحلیل رفته بود خصوصا اینکه پس از ورود دو بازیکن تدافعی تر ایران مانند حردانی و محمدی به جای یوسفی و جلالی، کانال های کناری ایران تا حد زیادی بسته شد.

این خوش شانسی ایران بود اما تیم ملی در 70 دقیقه ابتدایی چه کرد که توانست چهار گل به ثمر برساند؟ تیم ملی در این دقایق برای عبور از خط پرس هنگ کنگ متوسل به پاس های خط شکن و جابجایی های سامان قدوس و مهدی طارمی شده بود، خصوصا این که عقب آمدن مهدی طارمی باعث می شد که نظم تیمی هنگ کنگ به طور کلی به هم بخورد و حتی در برخی دقایق، جونز مدافع میانی هنگ کنگ تا زمین ایران برای یارگیری طارمی می آمد. گل چهارم ایران هم روی همین حرکت طارمی به ثمر رسید و او از میانه میدان، سردار آزمون را در پشت مدافعان کند هنگ کنگ صاحب توپ کرد تا آزمون هم در این بازی گل زنی کند.

علاوه بر این، با وجود سریع بودن هنگ کنگی ها در کناره ها و خط حمله، بازیکنان میانی و دفاعی این تیم بسیار کند بودند. به همین دلیل با عبور توپ از خط پرس اول هنگ کنگ، بازیکنان تیم میزبان توانایی مهار بازی ترکیبی بازیکنان ایران را نداشتند که تمام موقعیت های ایران هم به این شکل رقم خورد. در این بین هماهنگی بالای طارمی و آزمون در خط حمله خیلی به کمک ایران آمد و هر دوی این بازیکنان در پیروزی ایران بیشترین تاثیرگذاری را داشتند.

انتهای پیام

نظرات

captcha