روبل روسیه پیروز شد

روبل بر ارزهای «سمی» غربی غلبه کرد.

به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی سخنرانی در نشست عمومی مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) اظهار کرده است که سهم روبل در عملیات تجارت خارجی روسیه همچنان به رشد خود ادامه می دهد، در حالی که پرداخت ها به ارز کشورهای «غیر دوست» در حال کاهش است.

اصطلاح «غیر دوستانه» به کشورهایی اطلاق می شود که تحریم های مالی شدیدی را علیه روسیه در پاسخ به درگیری در اوکراین اعمال کرده اند.

سال گذشته، سهم پرداخت های صادرات روسیه به ارزهای به اصطلاح «سمی» کشورهای غیر دوست به نصف کاهش یافت و در عین حال، سهم روبل در مبادلات صادرات و واردات در حال رشد بوده و اکنون به 40 درصد نزدیک شده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سهم پول روسیه در پرداخت های بین المللی از سال 2021 سه برابر شده است.

روسیه فعالانه جایگزینی برای پرداخت ها در عوض دلار و یورو در تجارت خارجی طی بحبوحه تحریم های غرب اعمال شده به دلیل درگیری اوکراین آغاز کرد و از آن زمان به طور چشمگیری تعداد حساب های بانکی و تراکنش های بین شرکت ها و موسسات مالی مرتبط با ارزهای غربی کاهش یافته است. قبل از درگیری، سهم دلار و یورو در تسویه حساب های روسیه حدود 90 درصد بود.

به گفته پوتین، کشورهای دوست در حال حاضر سه چهارم گردش تجاری روسیه را تشکیل می دهند.

رئیس جمهور روسیه گفت که روسیه به افزایش پرداخت های فرامرزی به ارزهای ملی با سایر کشورها ادامه خواهد داد.

پوتین همچنین تاکید کرد که کشورهای بریکس در حال توسعه زیرساخت های پرداخت خود، مستقل از جایگزین های غربی هستند.

به نقل از بیزنس، رئیس جمهور روسیه همچنین گفت: «کشورهای بریکس روی ایجاد سیستم پرداخت مستقل کار می کنند که تحت فشار سیاسی، تقلب و فشار تحریم های خارجی قرار نگیرد».

انتهای پیام

نظرات

captcha