آمادگی کامل نیروگاه های حرارتی برای تامین برق پایدار تابستان

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت: با اتمام برنامه تعمیرات نیروگاه های حرارتی کشور این واحدها با توان حداکثری آماده تولید انرژی مورد نیاز مشترکان برای پیک مصرف برق 1403 خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رمضانی در جریان بازدید از روند آماده سازی واحدهای نیروگاه بندرعباس برای تأمین برق پایدار در پیک تابستان امسال با تاکید بر اینکه آمادگی کامل نیروگاه ها برای تولید برق پایدار هدف اصلی شرکت برق حرارتی است، افزود: بر همین اساس همه ساله پس از عبور از فصل گرم سال و شروع مهرماه فصل تعمیراتی نیروگاه های حرارتی آغاز شده و بایستی تا پیش از شروع روزهای گرم سال این تمهیدات به پایان برسد. چرا که از خردادماه با افزایش مصرف برق کشور بایستی نیروگاه ها آمادگی کاملی برای پاسخگویی به بار مصرف این بازه زمانی داشته باشند.

وی تاکید کرد: در همین راستا از مهرماه سال گذشته تاکنون بالغ بر 103 هزار مگاوات برنامه تعمیرات و آماده سازی نیروگاه های حرارتی برای تولید برق پایدار در پیک تابستان امسال اجرایی شده است که با اتمام این اقدامات ضمن ثبت رکورد جدیدی در زمینه تعمیرات واحدهای تولید برق حرارتی، شاهد آمادگی حداکثری نیروگاه های کشور برای تأمین انرژی روزهای گرم امسال خواهیم بود.

معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی برق حرارتی با اشاره به اینکه در طی دو سال اخیر ضریب آمادگی تولید برق نیروگاه های حرارتی کشور از مرز 98 درصد عبور کرده است، گفت: دست یابی به این رقم در حالی است که میانگین آمادگی نیروگاه های جهان در حدود 95 درصد است. با تلاش تمامی پرسنل نیروگاه های کشور در تلاشیم تا این مهم در سال جاری نیز محقق و برق مطمئنی در اختیار مشترکان قرار بگیرد.

رمضانی با تاکید بر اینکه 94 درصد تولید برق کشور بر عهده نیروگاه های حرارتی است، اضافه کرد: در مدت زمان فعالیت دولت سیزدهم از طریق افزایش توان عملی تولید نیروگاه های گازی و رفع محدودیت نیروگاه های بخاری موجود بالغ بر دو هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های حرارتی کشور افزوده شده است و در ادامه برنامه ریزی مناسبی نیز برای افزایش این رقم پیش بینی شده است.

وی با تقدیر از اجرای برنامه های تعمیراتی و بهره برداری هدفمند در نیروگاه بندرعباس با استفاده از توان داخلی متخصصان این مجموعه، گفت: با توجه به تأمین 35 درصد برق استان توسط این نیروگاه، توجه به نیروی انسانی و همچنین بهینه سازی تجهیزات جزو اولویت اصلی وزارت نیرو و شرکت برق حرارتی است.

نیروگاه بندرعباس با حداکثر توان به استقبال تابستان می رود
همچنین در جریان این بازدید داریوش محمودی، مدیرعامل نیروگاه بندرعباس نیز عنوان کرد: این مجموعه با اتمام 10 برنامه تعمیرات اساسی و دوره ای و 850 هزار نفر ساعت کار تعمیراتی، با حداکثر توان تولید عملی خود به استقبال روزهای اوج مصرف برق پیک تابستان می رود.
محمودی یادآور شد: به منظور آماده سازی نیروگاه برای پیک تابستان امسال تعداد 10 مورد عملیات تعمیرات سنگین و فشرده بر روی واحدهای گازی و بخار نیروگاه صورت گرفت که 90 درصد آن توسط پرسنل نیروگاه انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته تعداد چهار هزار و 200 قطعه مورد نیاز نیروگاه توسط متخصصان داخلی ساخته شده است، از نوسازی سیستم کنترل مدیریت مشعل های بویلر واحد یک بخار (BMS)برای نخستین بار با صرفه جویی ارزی دو میلیون دلاری خبر داد.
داریوش محمودی عنوان کرد: در واحدهای بخار 320 مگاواتی نیروگاه بندرعباس، سیستم مدیریت مشعل های بویلر یا BMS وظیفه کنترل عملکرد مشعل ها و هم چنین حفاظت بویلر را برعهده دارد.
براساس این گزارش، در این بازدید معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از اتاق فرمان و بخش های فنی و تعمیراتی نیروگاه بازدید و در جلساتی با مدیران و معاونان شرکت کرد و در مورد مشکلات و مسائل این واحد نیروگاهی به بحث و تبادل و نظر پرداخت.

نظرات

captcha