جهانگیر در یادداشتی تاکید کرد؛

ضرورت و ضمانتِ بر صدر نشاندن اخلاق در ساحت انتخابات

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در یادداشتی بر ضرورت و ضمانتِ بر صدر نشاندن اخلاق در ساحت انتخابات تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در یادداشتی بر ضرورت و ضمانتِ بر صدر نشاندن اخلاق در ساحت انتخابات تاکید کرد و نوشت: رهبر حکیم انقلاب اسلامی در بیانات ارزشمندشان در حرم مطهر امام خمینی (ره) و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، تاکید فرمودند که «در رقابت های پیش روی انتخابات باید اخلاق حاکم شود.» و بلافاصله اضافه کردند: «بدگویی، تهمت و لجن پراکنی کمکی به پیشرفت کار نمی کند بلکه به آبروی ملی هم لطمه می زند.» در واقع، رعایت اخلاق انتخاباتی تاکید همیشگی معظم له است و در ادبیات ایشان همواره این نگاه ارزشی و راهبردی وجود داشته است که انتخابات، نباید «صحنه جنگ قدرت» باشد بلکه انتخابات، باید «میدان مسابقه خدمت» باشد. اینجاست که اگر انتخابات بر مدار «اخلاق» باشد بدون شک مایه اعتلا و آبروی ملی خواهد شد و اگر بی اخلاقی ها در صحنه انتخابات، جولان بدهد متأسفانه با آبروریزی ملی مواجه خواهیم شد.

اما این یادداشت می کوشد درآمدی باشد بر موضوع مهم و سرنوشت ساز ضرورت و ضمانتِ بر صدر نشاندن اخلاق در ساحت انتخابات تا همه از برکات آن در جامعه برخوردار باشیم.

یکم. اخلاق انتخاباتی یک ضرورت بی بدیل ارزشی و قانونی است. جامعه ما هم یک جامعه مردم سالار است و هم یک جامعه اسلامی و جامعه ای که مزین به «مردم سالاری دینی» است وظیفه دوچندانی دارد تا اخلاق انتخاباتی را در میدان عمل تحقق بخشد . همه در برابر این ضرورت، مسئولیت ویژه دارند و بیش از همه این نامزدهای انتخاباتی هستند که باید به اخلاق انتخاباتی پایبند باشند.

دوم. هیچ بهانه ای برای تخریب، تهمت، اهانت، بدگویی و نظایر آن نسبت به رقبای انتخاباتی وجود ندارد. نامزدهای محترم انتخاباتی که در نهایت از سوی شورای محترم نگهبان برای تصدی جایگاه حساس ریاست قوه مجریه احراز صلاحیت می شوند باید همچنان که از «حقوق» قانونی خود استفاده می کنند، نسبت به «حدود» قانونی در صحنه انتخابات هم ملزم باشند.

سوم. عدم رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی کسی که نامزد انتخابات آن هم در تراز ریاست جمهوری است؛ در وهله اول نقض حقوق شهروندی آحاد افراد جامعه و در وهله دوم نقض قانون و جرم و از همه مهم تر مخالفت با شرع مقدس و گناه است. در واقع، کسی که خودش یا طرفدارانش به بی اخلاقی در صحنه انتخابات روی می آورند و در تبلیغات و سخنرانی ها و مناظره های انتخاباتی، رقبا را به رگبار توهین و تهمت و بدگویی می بندند در حقیقت، دست به یک مانور متقلبانه برای فریب افکار عمومی زده اند؛ چراکه می خواهند افکار عمومی را از شناخت مسیر حق و صراط مستقیم منحرف کنند و در حالی که سیمای رقبا را خدشه دار کرده اند، خودشان را به عنوان فردی طرفدار مردم و دلسوز انقلاب نشان دهند! و همه این فرایند علاوه بر نقض حقوق شهروندی مردم و ناامید کردن مردم، مخالف قوانین جاری کشور و مخالف ارزش های اسلامی، ظلم به نظام اسلامی و دستاوردهای آن نیز می باشد که اجازه ندهند مردم نامزد اصلح را در فضای غبارآلود شناسایی و برگزینند.

چهارم. اما علاوه بر اینکه ضرورت دارد «اخلاق انتخاباتی» را بر صدر بنشانیم، لازم است برای تحقق و ضمانت اجرای این اخلاق انتخاباتی کوشید. دو نکته در همین جا مهم است؛ یکی اینکه قانون انتخابات ریاست جمهوری (مصوب 1364 با اصلاحات و الحاقات 1391) که اخیراً هم اصلاحاتی داشت باید ورود محکم تری نسبت به مقوله اخلاق انتخاباتی فراتر از نحوه تبلیغات و جرایم انتخاباتی داشته باشد و دیگر اینکه با همین قوانین موضوعه فعلی و بخصوص شروط مهم قانون اساسی برای نامزدهای ریاست جمهوری، رسانه ها باید مساله و موضوع اخلاق انتخاباتی را در دستور کار ویژه قرار بدهند تا همه مردم و هر ایرانی فارغ از هر نگاه و سلیقه سیاسی، مطالبه گر اخلاق انتخاباتی نامزدها باشد. این مطالبه ملی که بی اخلاقی ها را خط قرمزی برای نامزدها قرار می دهد، ضرورت و ضمانت اخلاق انتخاباتی را تأمین می کند.

نظرات

captcha