میثم درویشان پور مطرح کرد؛

صحنه خاستگاه استندآپ کمدی است/ «کمدی کلاب» به شهرستان ها می رود

میثم درویشان پور با اشاره به فعالیت هایش در زمینه استندآپ کمدی، خاستگاه این هنر را صحنه تئاتر دانست چرا که در ارتباط مستقیم با مخاطب شکل می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، «کمدی کلاب» عنوان باشگاه استندآپ کمدی است که به مدیریت هنری میثم درویشان پور بازیگر، کمدین و کارگردان و با حضور 10 هنرمند استندآپ کمدین از فصل های یک تا سه خنداننده شو برنامه «خندوانه»، پس از اخذ مجوز از اداره کل هنرهای نمایشی، از 11 خرداد ماه سال جاری در پردیس سینمایی بام نیایش اجراهای خود را آغاز کرده است.

استندآپ کمدین های خنداننده شو در «کمدی کلاب»

میثم درویشان پور مدیر گروه هنری «کمدی کلاب» درباره روند اجراها، دریافت نخستین مجوز رسمی برای اجرای استندآپ کمدی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی و برنامه های آینده «کمدی کلاب» گفت: در سال 1400 و با پایان خنداننده شو 3، سعی کردیم نگاهی ویژه به استندآپ کمدی داشته باشیم و این هنر را بیش از پیش به مردم معرفی کنیم. البته در خنداننده شو و بعضی جاها جسته و گریخته به آن پرداخته می شد اما هنوز هیچ کس به طور تخصصی و متمرکز روی آن کار نمی کرد. اتفاقاً آن موقع در برخی کافه ها استندآپ کمدی به شکل کلاسیک اجرا می شد همانند آنچه که در کشورهای اروپایی برگزار می شود. در پایان خنداننده شو 3، جلسه ای میان همه کمدین های فصل اول تا سوم برگزار و بر اساس آن قرار شد باشگاهی تشکیل بدهیم تا مردم بلیت بخرند و به تماشای اجراهای استندآپ کمدی بنشینند. قبل تر از آن، من و بقیه کمدین های دیگر مثل محمد معتضدی، امیر کربلایی زاده و نفراتی دیگر اجراهای ویژه تک نفره داشتیم. منتها ما می خواستیم فضایی را به طور تخصصی به استندآپ کمدی اختصاص بدهیم. از آن جمع، حدود 40 درصد با ما همراه شدند. این کار شروع شد و نتایج خیلی خوبی هم گرفتیم.

وی درباره تفاوت استندآپ کمدی با دیگر شیوه های نمایشی کمدی و جُنگ ها توضیح داد: راجع به تفاوت استندآپ کمدی با انواع مختلف کمدی روی صحنه باید نخست متذکر شد که آن اجراها، روتین است و به صورت دائمی یک نمایش اجرا می شود. در استندآپ کمدی اینطور نیست و هم کمدین ها دارند در هر سانس عوض می شوند و مخاطبان در هر سانس، کمدین جدید می بینند. هم متن ها با هم تفاوت دارد و هم نوع شوخی ها متفاوت است. شبیه آنچه که در دنیا اتفاق می افتد. مخاطب بلیت تهیه می کند که سه اجرای استندآپ کمدی ببیند. در کشورهای پیشرفته معمولا این شکلی است که در هر سانس، دو نفر از سه کمدین ناشناخته شده تر هستند و نفر آخر معمولاً کسی است که همه می شناسند. البته مردم تقریباً همه کمدین های گروه هنری «کمدی کلاب» ما را می شناسند و این مزیت ما است.

صحنه خاستگاه استندآپ کمدی است

این بازیگر خاستگاه استندآپ کمدی را صحنه تئاتر دانست و عنوان کرد: صحنه خاستگاه استندآپ کمدی است و این اجرا عملا تلویزیونی نیست با اینکه در خیلی از شبکه های تلویزیونی خارجی هم استندآپ کمدی نمایش داده می شود. ارتباط با تماشاگر مساله مهمی در استندآپ کمدی است و اصلا تعریف استندآپ کمدی اجرای یک نمایش تک نفره طنز با برداشتن دیوار چهارم تئاتر است و با مخاطب، چهره به چهره شوخی می کند و حتی آنها می توانند در اجرا مشارکت داشته باشند. این تعریف و ساختار واقعی استندآپ کمدی است. در تلویزیون ما، محدودیت بیشتر است چون خانواده ها در کنار کودکان از هر قشری آن را تماشا می کنند. علی القاعده محدودیت ها در فضای اجرای صحنه ای کمتر است. اجرای استندآپ کمدی که مردم در صحنه می بینند، قاعدتاً با آنچه در تلویزیون دیدند، خیلی متفاوت خواهد بود.

این کمدین درباره استقبال قشرهای گوناگون از اجراهای استندآپ کمدی عنوان کرد: نکته جذاب تعامل قشرهای مختلف مردم برای من و دیگر اعضای این گروه که «کمدی کلاب» برای آنها تبدیل به خانه شان شده، این بود که مردم چقدر سریع با استندآپ کمدی آشنا شدند، از آن استقبال کردند و چقدر آن را درست می شناسند. در اجراهای استندآپ کمدی کمدین های ایرانی آمریکایی یا خارجی می بینیم که آنها چه راحت با مخاطبان شوخی می کنند و مخاطب جنبه شوخی را دارد. همیشه در ذهن ما این بود که در ایران چنین اتفاقی ممکن نیست بیافتد چون مردم ناراحت می شوند و با هر موضوعی شوخی کنیم، به آنها بر می خورد. در «کمدی کلاب» این را تجربه کردیم و اصلا مشکلی به وجود نیامد. در این اجراها مردم حین تماشا و زمان انجام شوخی ها با کمدین مراوده می کنند تا یک طنز گفتاری بین آنها شکل بگیرد. این برای ما خیلی جذاب است چون نشان می دهد مردم بیش از آنچه که ما تصور می کردیم، استندآپ کمدی را درک می کنند.

اجرایی با مجوز رسمی

درویشان پور درباره دلایلی که باعث شد آنها به سمت اخذ مجوز از اداره کل هنرهای نمایشی برای اجرای استندآپ کمدی بروند، اظهار کرد: 2 سال از آغاز فعالیت «کمدی کلاب» می گذرد و فعالیت های ما دارد روز به روز گسترش پیدا می کند. سالن هایی که در آنها اجرا می کردیم، کوچک بودند و مجبور می شدیم تعداد سانس ها را بالا ببریم از این رو به دلیل افزایش تعداد سانس ها، به توافق رسیدن با آن سالن سخت می شد. قبل از این، با مجموعه «تماس» همکاری می کردیم که فضای اجراها به سمت اجراهای کافه ای سوق پیدا کرده بود. بنابراین ترجیح دادیم تا دوباره روی فضای اجرای صحنه ای مانور بدهیم. سالن های بزرگ مثل پردیس سینمایی بام نیایش نیاز به اخذ مجوز دارند. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم مجوزمان را به شکل رسمی دریافت کنیم تا بتوانیم در سالن های بزرگ تر و حتی شهرستان ها اجرا برویم. مجوز ما به اسم «کمدی کلاب» در اداره کل هنرهای نمایشی ثبت شده است. چون در حقیقت، برای همه اجراها بازبینی صورت گرفته و مجوز برای آنها صادر شده است.

وی ادامه داد: متأسفانه، تا به حال، در مرکز هنرهای نمایشی چیزی تحت عنوان استندآپ کمدی وجود نداشت که این اتفاق چند دلیل داشت. یکی اینکه به این هنر در ایران پرداخت نشده بود که خوشبختانه، الان دارد این اتفاق می افتد و خود اداره کل هنرهای نمایشی قبول کرده که استندآپ کمدی یک هنر صحنه ای است و به شکل رسمی، این موضوع را پذیرفته اند. عملاً چالش های مجوز گرفتن استندآپ کمدی در قیاس با نمایش و انواع دیگر اجراهای صحنه ای سخت تر است. آن هم به این دلیل که بخشی از اجرای استندآپ کمدی بداهه است و بداهه گویی کمدین در لحظه روی صحنه قابل مدیریت کردن نیست که آیا این جمله قابل گفتن هست یا خیر چون در لحظه اتفاق می افتد. هرچند امکان توجیه کمدین در ارتباط با خطوط قرمز وجود دارد که شرایط اجرای رسمی به این شکل است و کمدین خودش مدیریت می کند. البته که با اداره کل هنرهای نمایشی فضای خیلی دوستانه و صمیمی وجود دارد و مواردی که منجر به اختلال در اجرا شود، وجود نداشته و اجراها طبق سلیقه کمدین ها پیش رفته است. اصلاحاتی بوده که انجام شده و مشکلی از این بابت نداشتیم.

دعوت از استندآپ کمدین های شهرستان ها

درویشان پور در پایان درباره برنامه های آتی «کمدی کلاب» گفت: در حال آماده سازی مقدمات یک کار جدید در «کمدی کلاب» هستیم. قاعدتا هر شهری یک کمدین خوب دارد مثلا من در استان های قزوین و اصفهان چند کمدین کاربلد می شناسم؛ افرادی که به صورت حرفه ای استندآپ کمدی انجام می دهند. قصد ما این است از این هنرمندان هم دعوت کنیم تا به «کمدی کلاب» بپیوندند و چه در اجراهای تهران و چه در اجراهای شهرستان ها به ما اضافه شوند زیرا در آینده قصد داریم «کمدی کلاب» را به شهرستان ها هم ببریم. بعد از اینکه اجراهای تهران به خوبی پیش رفت، رهسپار شهرهایی خواهیم شد که درخواست اجرا از ما کرده اند که از آن جمله می توان به شیراز و گیلان اشاره کرد.

میثم درویشان پور، نیما نافع، بهنام قاسمی، بابک باقرنیان، ساناز کرامت، هانا ستوهی، امیر ولی زاده، سهیل غلامرضاپور، مصطفی احمدی شاهرود، متین نصیری، رضا نظری استندآپ کمدین های گروه هنری «کمدی کلاب» را تشکیل می دهند.

«کمدی کلاب» با اجرای استندآپ کمدی هانا ستوهی، سهیل غلامرضاپور و رضا نظری و مجری گری بابک باقرنیان در پردیس سینمایی بام نیایش روی صحنه می رود.

نظرات

captcha