توسط فناوران جهاد دانشگاهی تهران؛

انحصار تولید آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» و چرخ مسی شکست

سرپرست مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران گفت: انحصار تولید آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» و چرخ مسی توسط فناوران جهاد دانشگاهی تهران شکست.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، نادر آل ابراهیم، از شکست انحصار آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» مورد استفاده در قالب کریستالیزاتور مسی توسط فناوران جهاد دانشگاهی تهران خبر داد و گفت: مرکز تحقیقات و فن آوری فرآوری مواد ویژه فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، توانسته با دست یابی به دانش فنی، casting wheel را بسازد و همه تاییدیه های محصول را اخذ کند.

وی در ادامه با اشاره به انعقاد قرارداد ساخت 6 عدد چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات بین جهاد تهران و یک شرکت صنعتی اظهار کرد: سازمان جهاد دانشگاهی تهران و یک شرکت صنعتی در کاشان در خرداد 1403 قرارداد ساخت شش عدد چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات، را امضاء کردند.

آلمان و فرانسه از تولیدکنندگان انحصاری محصول چرخ مسی در جهان

وی، با بیان این که پیش از این، دو شرکت KME آلمان و Lebronze فرانسه توانسته بودند آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» مورد استفاده در قالب کریستالیزاتور مسی را به ترتیب با نام های ELBRODUR و CRM16E به ثبت برساندند، در ادامه تصریح کرد: از این رو این دو شرکت از تولیدکنندگان انحصاری این محصول در جهان بودند اما پژوهشگران مرکز تحقیقات و فن آوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد تهران با دست یابی به دانش فنی آن موفق به تولید چرخ مسی بزرگ برای ریخته گری پیوسته فلزات شدند و این انحصار را شکستند.

سرپرست مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران، در ادامه توضیح داد: چنان چه به علت تحریم های موجود تأمین آلیاژهای «مس – کروم – زیرکونیوم» از خارج کشور با مشکل جدی روبرو شود، احتمال توقف خط تولید مفتول مسی به علت نبود چرخ مسی بسیار زیاد است.

آل ابراهیم، افزود: با تولید این قطعه در داخل کشور توسط جهاد دانشگاهی علاوه بر صرفه جویی ارزی، نیاز به واردات این محصول نیز از بین رفته و ریسک توقف تولید نیز به حداقل ممکن می رسد.

سرپرست مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران، ادامه داد: هم اکنون در رقابتی نابرابر با ارز اختصاص داده شده به صنایع، هم چنان قیمت این محصول مشابه نمونه خارجی است. جهاد تهران هم می کوشد تا با بهینه سازی فرآیند ساخت بتواند ضمن جلب اعتماد مشتریان برای این محصول، هزینه های تولید را کاهش داده و چرخ را با قیمت کمتر به مشتریان تحویل دهد.

آل ابراهیم، با بیان این که با بومی سازی چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات، سالانه از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور جلوگیری می شود، گفت: سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اتکا به نیروهای متخصص و امکانات کارگاهی توانسته است تاکنون دو دوره قرارداد مشابه را با شرکت مذکور با موفقیت به پایان برساند و قرارداد حاضر، قرارداد سوم سازمان در این زمینه است.

دست یابی جهاد تهران به دانش فنی ساخت همه آمیژان های مورد نیاز برای ساخت این محصول

وی، با بیان این که هم چنین این مرکز به دانش فنی ساخت همه آمیژان های مورد نیاز برای ساخت این محصول که پیش از این وارداتی بوده، دست یافته است، در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین نه تنها فرآیند ساخت چرخ مسی بزرگ ویژه ریخته گری پیوسته فلزات، بلکه همه مواد اولیه آن نیز در این مرکز ساخته می شود. آلیاژ «مس – کروم – زیرکونیم» یک ماده ترکیبی است که برای ساخت قطعات چرخ های مسی به کار می رود.

سرپرست مرکز تحقیقات و فن آوری فرآوری مواد ویژه فلزی جهاد دانشگاهی تهران، با بیان این که این آلیاژ، ترکیبی از مس، کروم و زیرکونیم است و از ویژگی های منحصر به فردی مانند مقاومت در برابر اکسیداسیون برخوردار است، در ادامه توضیح داد که تولید آلیاژ «مس – کروم – زیرکونیم» در مقیاس صنعتی پیچیده است. این آلیاژ، به فرآیندهای دقیق و کنترل شده نیاز دارد تا خواص مطلوب حاصل شود. مواد اولیه، دما، زمان، و سایر پارامترها در تولید این آلیاژ بسیار مهم هستند. مراحل شکل دهی از دیگر موارد پراهمیت در تولید این آلیاژهاست، تولید قطعات با ابعاد مشخص به مراحل شکل دهی مختلف نیاز دارد وهر مرحله نیازمند دقت و تخصص بالا دارد تا قطعه ها با کیفیت مناسب تولید شوند.

نظرات

captcha