به کمک دانش بنیان های ایرانی محقق شد؛

ایران چهارمین کشور دارای فناوری درمان سرطان

مدیر فروش یک شرکت دانش بنیان از رایزنی با کشورهایی مثل سوریه، آفریقا و عراق برای صادرات شتابدهنده خطی خبر داد و گفت: با اوگاندا یک قرارداد 20 میلیون دلاری برای صادرات منعقد شد.

الیاسی مدیر فروش شرکت بهیار صنعت سپاهان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی توسط متخصصان و نخبگان این شرکت دانش بنیان گفت: ازجمله فناوری های مورداستفاده در درمان سرطان، دستگاه های شتاب دهنده خطی هستند که با تولید اشعه و بمباران تومور سرطانی به درمان سرطان کمک خواهد کرد.

این فعال فناور با اشاره به اینکه تنها ۳ کشور آمریکا، انگلیس و آلمان اقدام به ساخت این دستگاه کرده اند و ایران چهارمین تولیدکننده این دستگاه در دنیا است، افزود: با حمایت های معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی ظرف مدت 5 سال توانستیم این شتاب دهنده خطی را تولید کنیم.

الیاسی با بیان این مطلب که با توجه به جمعیت کشور نیاز به ۲۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه داریم ، گفت: این در حالی است که در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ دستگاه در کشور موجود است. طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک میلیون نفر سه دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی موردنیاز است. در کشور ما نیز با توجه به وضعیت سرطان و استاندارهای درمان سرطان، مراکز درمانی بسیاری به این تجهیز نیازمندند. چندین مورد از دستگاه تاکنون در بیمارستان های کشور نصب شده اما مافیای واردات تجهیزات بالاخص در حوزه پزشکی سنگ اندازی می کنند که این اقلام به طور کامل بومی سازی شود.

وی درباره قیمت این دستگاه در ایران در مقایسه با نمونه های خارجی گفت: قیمت شتاب دهنده خطی در سایر کشورها حدود ۳ میلیون دلار و هزینه نگهداری آن سالیانه حدود ۳۰۰ هزار دلار بوده در حالی که قیمت این دستگاه در داخل زیر یک میلیون دلار تا است.

این فعال فناور از رایزنی با کشورهایی مثل سوریه، آفریقا و عراق خبر داد گفت: با اوگاندا یک قرارداد 20 میلیون دلاری برای صادرات دستگاه شتاب دهنده خطی منعقد شده است.

الیاسی خاطرنشان کرد: در این شرکت دانش بنیان ۷5۰ نفر اشتغال دارند که بسیاری ازان ها از نخبگان دانشگاه صنعتی اصفهان بوده و بیش از ۸5 درصد نیروی انسانی شرکت در بخش تحقیق و توسعه مشغول به فعالیت هستند.

نظرات

captcha