اسناد تاریخی ایمان حضرت ابوطالب

به گزارش ایکنا از خوزستان، آیت الله سید محمد حسینی قزوینی ، استاد حوزه علمیه و رئیس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج)، شامگاه گذشته 18 بهمن ماه در مراسم گرامیداشت مقام حضرت ابوطالب(ع) اظهار کرد: در رابطه با آقا ابوطالب سخن زیاد است اما عمده مطالب درباره ایشان با محوریت ایمان وی است که این بالاترین مظلومیت ایشان است که ما باید بعد از 1400 سال ایمان ایشان را اثبات کند. وی که فرزندی همچون حضرت علی(ع) دارد و همسری همچون فاطمه بنت اسد. وی افزود: ابوطالب بزرگ حامی و مدافع رسول اکرم است.

به گزارش ایکنا از خوزستان، آیت الله سید محمد حسینی قزوینی، استاد حوزه علمیه و رئیس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج)، شامگاه گذشته 18 بهمن ماه در مراسم گرامیداشت مقام حضرت ابوطالب(ع) اظهار کرد: در رابطه با آقا ابوطالب سخن زیاد است اما عمده مطالب درباره ایشان با محوریت ایمان وی است که این بالاترین مظلومیت ایشان است که ما باید بعد از 1400 سال ایمان ایشان را اثبات کند. وی که فرزندی همچون حضرت علی(ع) دارد و همسری همچون فاطمه بنت اسد.

وی افزود: ابوطالب بزرگ حامی و مدافع رسول اکرم است. در قضیه شعب ابی طالب یک ماجرای ظریف وجود دارد. ایشان بیش از سه سال همواره از همه اسیران در شعب ابی طالب حمایت کرد.

آیت الله قزوینی ادامه داد: همچنین لیلة المبیت بالاترین فضیلت برای امیرالمؤمنین است. جناب ابوطالب از بیم اینکه آسیبی به رسول خدا برسد او را نیمه شب از خواب بیدار می کند و علی(ع) را به جای او در رختخواب می گذارد. یعنی ابوطالب در این سه سال هر شب لیله المبیت داشته و علی را فدای رسول اکرم قرار داده است.

این استاد حوزه علمیه گفت: ابوطالب قبل از اینکه رسول اکرم به بعثت برسد به ایشان ایمان دارد. راغب اصفهانی که شخصیت پرآوازه اهل سنت است از سفیان بن عیینة که از فقهای اهل سنت است نقل می کند (من ابغض ابی طالب فهو کافر). این تعبیر بسیار سنگین است.

وی بیان کرد: رسول اکرم سه سال دعوت مخفی داشتند. بعد از نزول آیه 214 سوره شعرا ایشان حدود 40 نفر از بزرگان قریش را در خانه ابوطالب جمع کردند. در روز سوم وقتی که رسول خدا اتمام حجت کردند و هیچکس حاضر به ایمان آوردن نشد به امیرالمؤمنین می فرماید: فَاَخَذَ برَقَبَتی، ثُمَّ قالَ: انَّ هذا اخی ووَصِیی و خَلیفَتی. تاریخ طبری، این اثیر و... این مطلب را آورده اند.

وی افزود: وقتی این ماجرا پیش می آید اولین موضع گیری بر علیه علی(ع) شکل می گیرد یعنی دشمنی ها با امام علی(ع) با حدیث  «دار» شروع می شود.

آیت الله قزوینی در بخش دیگری از سخنان خود درباره احترام رسول خدا برای جناب ابوطالب گفت: رسول خدا در کنار جنازه جناب ابوطالب فرمود وصلتک رحم، وجزیت خیرا یا عم.

وی با اشاره به این سروده جناب ابوطالب «ألم تعلموا أنّا وجدنا محمّداً رسولاً کموسی خُطَّ فی أوّل الکتب، گفت: این تعبیر در منابع اهل سنت، تاریخ اسلام زهری، صیح بخاری آمده است.

آیت الله قزوینی بیان کرد: ایمان ابوطالب برای عالم دنیا نیست به تعبیر عرفا ایمان ابوطالب به عالم ایمان الهی برمی گردد یعنی آنجا که بشری خلق نشده بود.

انتهای پیام

نظرات

captcha