گفتگوی مهر با عوامل مستند برگزیده فجر؛

«قوی دل»؛ مستندی که داستان می گوید/ بازخوانی یک پرونده جنجالی

عوامل مستند «قوی دل» از شکل گیری این مستند و پرداختن به یک پرونده جنجالی در دهه 70 گفتند و یادآور شدند که در این اثر تلاش شده به مساله عدالت خواهی پرداخته شود.

خبرگزاری مهر - گروه هنر-سید امیرشایان حقیقی، آزاده فضلی ؛ مستند «قوی دل» که پیش از این در جشنواره مستند «سینماحقیقت» خوش درخشیده و موفق به کسب جایزه ویژه هیات داوران، جایزه ویژه شهید آوینی، جایزه ویژه تماشاگران، جایزه دبیر جشنواره به شخصیت مستند از این رویداد شده است در مراسم افتتاحیه جشنواره چهل و دوم فیلم فجر نیز برنده تندیس بلورین بهترین فیلم مستند بلند شد.

مستند «قوی دل» به بررسی ماجرای ورود خون های آلوده فرانسوی به ایران و تلاش های احمد قوی دل برای تحقق عدالت می پردازد.

از همین رو در خبرگزاری مهر میزبان علی رستم آبادی نویسنده، علی فراهانی صدر کارگردان جوان این مستند و سعید الهی تهیه کننده «قوی دل» که فیلم سینمایی «میرو» را هم در چهل و دومین جشنواره فجر دارد، بودیم. در این نشست عوامل مستند «قوی دل» درباره چالش های تولید این مستند و چگونگی شکل گیری ایده این اثر صحبت کردند.

در ادامه گفت وگو با عوامل این مستند را می خوانید:

*ایده و سوژه مستند «قوی دل» خیلی هولناک است بنابراین ورود به آن سخت و مستلزم مصلحت اندیشی هایی است و حتما چالش هایی برایتان به همراه داشته است. چه شد که احساس کردید باید سراغ این کار بروید؟

علی فراهانی صدر: با ورود ویروس کرونا در اواخر سال 98 و خبر بازداشت 2 خبرنگار قمی به واسطه انتشار شایعات پیرامون فراگیری ویروس کرونا، علی رستم آبادی که قبلا روی موضوع داروهای آلوده کار کرده بود، پیشنهاد کرد فرصت مناسبی است تا به این موضوع بپردازیم و با در نظر گرفتن این ایده و درون مایه که سرپوش گذاشتن روی اتفاقات کوچک منجر به بحران های بزرگ می شود، تصمیم گرفتیم روی موضوع داروهای آلوده کار کنیم.

وقتی به صورت جدی پژوهش در حوزه ورود داروهای آلوده و کنترل آن را آغاز کردیم، در تمام پژوهش ها به نام احمد قوی دل برخوردیم لذا از او برای گفت وگو دعوت کردیم و احمد قوی دل که در ابتدا به سختی برای گفت وگو حاضر شد پس از چهار جلسه با ما راحت تر بود و علاوه بر پرونده خون های آلوده مسایل شخصی زندگی خود را بیان کرد و این آشنایی با زندگی و تلاش های احمد قوی دل منجر به این شد که موضوع خود را تغییر دهیم و به این جمع بندی رسیدیم این مشکلات کوچک و بزرگ نیستند که مهم هستند بلکه این کنش ها و واکنش های ما در برابر آن ها است که اهمیت دارد از همین رو پروژه پیش رو و پرتره احمد قوی دل کلید خورد.

آشنایی با زندگی و تلاش های احمد قوی دل منجر به این شد که موضوع خود را تغییر دهیم و به این جمع بندی رسیدیم این مشکلات کوچک و بزرگ نیستند که مهم اند بلکه این کنش ها و واکنش های ما در برابر آن است که اهمیت دارد از همین رو پروژه پیش رو و پرتره احمد قوی دل کلید خورد.

* مستند روایتی متمایز و فانتزی دارد. از کجا به این روایت رسیدید و باتوجه به ایده اولیه و تغییر آن آیا روایت دستخوش تغییر شد؟

علی رستم آبادی: فارغ از اینکه روایت ما چه باشد اجازه دادیم آقای قوی دل تمام صحبت های خود را انجام دهد و پس از آن سراغ ساختار روایت رفتیم و حدودا 6 ماه با کارگردان در قالب جلسات مختلف برای جمع بندی قالب و مدل روایت گفت وگو کردیم.

با توجه به اینکه بیش از 20 سال از موضوع و مساله گذشته است متریال آرشیوی وجود ندارد و همچنین نمی توان با دوربین سراغ افراد رفت لذا بازسازی و باز روایت کار سختی بود بنابراین تصمیم گرفتیم به کمدی تلخ نزدیک شویم تا هم روایت تلخ خون های آلوده عنوان شود هم پرتره آقای قوی دل روایت شود. در نهایت این روایت که روایتی متفاوت از مستندهای ساخته شده پیشین است جمع بندی شد و تمام فیلمنامه نوشته شد.

*چرا از یک نقطه ای شیوه روایت فیلم تغییر می کند؟

رستم آبادی: در ابتدا 12 اپیزود نوشتیم و درنهایت 5 اپیزود تولید کردیم، اما احمد قوی دل با ورود به پرونده خون های آلوده تقریبا دیگر در منزل حضور فعالی ندارد و همسر وی آتلیه را اداره می کند، لذا اصلا متریال لازم برای روایت زندگی شخصی احمد قوی دل حین پیگیری پرونده خون های آلوده وجود ندارد چرا که او تمام زندگی شخصی خود را صرف پیگیری پرونده کرده است. همچنین ریسک تولید کار کمدی در بستر تراژدیک برای ما وجود داشت و نگرانی هایی از اینکه فیلمنامه توسط مدیران رد شود لذا روایت کلی فعلی را رقم زدیم.

فراهانی صدر: معتقدم فرم تا انتها همان فرم است بلکه از نقطه ای، نور صحنه و اکت های سوژه تغییر می کند و بسته به صحبت ها و نحوه روایت آقای قوی دل نماها را تنظیم می کردم و این تلاش برای حفظ فرم سخت بود به عنوان مثال سخت است که سوژه را سر سفره عقد بنشانید و عقد او را بازسازی کنید.

*هدف و رسالت این مستند را چه می دانید؟

سعید الهی: راجع به آثار استراتژیک در برنامه ها و میزهای مختلف صحبت کرده ام و استراتژی را به مفهوم مولفه هایی برای بقای جامعه عنوان می کنم و هر فیلمی که متناسب با نیاز جامعه برای بقای جامعه تولید شود استراتژیک می دانم لذا از ابتدا دنبال این فضا بودم.

وقتی مستند «آسوده بخواب» فراهانی صدر را در جشنواره «سینماحقیقت» گذشته دیدم به همراه خودم گفتم کارگردان چه روایت هنرمندانه ای داشته است و در قالب 2 روایت به ماجرای جدایی بحرین اشاره کرده و انتخاب را برعهده من مخاطب گذاشته است که متوجه شدم آقای فراهانی پشت سرما نشسته است و خودش را به عنوان کارگردان اثر معرفی کرد و از آن جا باهم آشنا شدیم و رفاقت ما شکل گرفت.

فراهانی فیلمنامه و طرح این اثر را برای من آورد و گفت این طرح را چند جا ارایه کرده است و زیر بار ساخت آن نرفته اند، بنده هم در صحبت با او گفتم بازخوانی پرونده ای قدیمی معنادار نیست از همین رو دنبال مفاهیم زیرپوستی در اثر باشیم؛ مساله نظارت همگانی و حقوق شهروندی برای من خیلی مهم بود و روی آن کار کرده بودم. برای خودم سوال بود آیا در این اثر می توانیم سراغ این موضوع برویم؟ به اصل 88 قانون اساسی و فضایی که در کشور اتفاق افتاده است نگاه کردم و حس کردم یک بی تفاوتی نسبت به نسل جوان وجود دارد و جامعه برای پیشرفت و تعالی نیاز به خود انتقادی و گفت وگو دارد و تلاش کردیم این موارد را در اثر محقق کنیم.

این فیلم با بازخوانی یک پرونده جنجالی در داخل کشور ایران می گوید با نظارت همگانی و پیگیری می توان حقوق ضایع شده را زنده کرد، از خود انتقادی به خود اصلاحی رسید و جامعه را از درون اصلاح کرد. فرآیند این اصلاح در داخل سیستم قضایی تعریف شده است و در قانون ما وجود دارد و آقای قوی دل ثابت کرد با تلاش چندین ساله می توان مطالبه را تحقق بخشید و نباید در این مسیر دلسرد و ناامید شد.

این فیلم با بازخوانی یک پرونده جنجالی در داخل کشور ایران می گوید با نظارت همگانی و پیگیری می توان حقوق ضایع شده را زنده کرد، از خود انتقادی به خود اصلاحی رسید و جامعه را از درون اصلاح کرد. فرآیند این اصلاح در داخل سیستم قضایی تعریف شده است و آقای قوی دل ثابت کرد با تلاش چندین ساله می توان مطالبه را تحقق بخشید و نباید در این مسیر دلسرد و ناامید شد

شیوه روایت بر عهده آقای فراهانی و آقای رستم آبادی بوده است و من به عنوان تهیه کننده به جوانان پرشور و با انگیزه اعتماد کردم. از نقاط قوت کار این بود که من و کارگردان باهم همسو بودیم و حرف یکدیگر را به خوبی می فهمیدیم.

معتقدم سال ها است بین راهبرد و استراتژی حاکمیت و فیلمساز ارتباطی شکل نمی گیرد و بعضا فیلمساز اثری می سازد که حاکمیت نمی پسندد و این اولین بار است که فیلم «قوی دل» سه جایزه از جشنواره فیلم «سینماحقیقت» گرفته است.

جایزه اول جایزه ویژه هیات داوران است که آن را نگاه تخصص محور نامیده ام، جایزه دوم جایزه ویژه شهید آوینی است که آن را جایزه استراتژی محور می نامم و جایزه سوم جایزه تماشاگران که جایزه مخاطب محور می دانم و این اتفاق برای اولین بار افتاده است و خوب است رسانه ها واکاوی کنند چرا این اتفاق تاکنون در حوزه مستند و فیلم داستانی رخ نداده است و چرا این نمونه ها اندک هستند.

*چه موانعی برای تولید کار پیش آمد ؟
الهی: هیچ مانعی پیش روی ما نبود و ما یک قرار داد 200 میلیون تومانی با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بستیم و این یک پنجم مبلغ شایعه شده در رسانه ها است. این اثر به همت علی فراهانی و گروه آن ها تولید شد و علاقه مند بودیم به خوبی دیده شود.

*پیش از این تجربه تولید آثار سینمایی در این زمینه نظیر «پرونده هاوانا» و «دایره مینو» وجود داشت که بعضا توقیف شدند. این تجربه های قبلی چه میزان عدم قطعیت برای ساخت مستند ایجاد می کرد و تولید کار چقدر ریسک داشت؟

سعید الهی: وقتی احساس می کنم حرف حق است آن را دنبال می کنم. در این مسیر از جاهایی به ما گفته شد چه لزومی دارد مجدد این پرونده را بازخوانی کنید اما فارغ از دولت ها ما معتقد بودیم مدیر باید در قبال تصمیم خود پاسخگو باشد و در این مسیر مانع نداشتیم اما چندین مدیر از رده های بالای وزارت بهداشت تاکید داشتند که ما این اثر را نسازیم و تلاش می کردند فضا امنیتی شود اما با تولید اثر و بازخورد خوبی که اتفاق افتاد همه موارد مرتفع شد.

*بر اساس شیوه روایت دکوپاژ چیده اید و تلاش کردید از شیوه روایت داستانی هم عبور کنید ولی به نظر می رسد در این کار مرزهای روایت مستند جابه جا شده است. کمی از این مساله و تدوین کار بگویید

فراهانی صدر: این جنس کارها چالش های تولید زیادی برای کارگردان دارد و بعضا برقراری ارتباط بین تیم و اثر سخت است مثلا تصویربردار عنوان می کرد این تصویربرداری به موقعیت قبلی کات نمی خورد و باید دوباره طراحی می کردیم. طراحی های قابل توجهی داشتیم مثلا فضای دارک اثر را ساعت یک و نیم نیمه شب ضبط کردیم و دعوای ثوری راه انداختیم و بعد از این دعوا اپیزود سوم را از قوی دل ضبط کردیم که مکث های او در آن اپیزود برای اتفاقات آن شب بود، جاهای دیگری نیز بازی های شبیه سینمایی گرفتیم و خیلی اتفاقات مثل شکستن شیشه ها در صحنه شکل گرفت.

معتقدم با توجه به هزینه های پایین تولید مستند امکان آزمون و خطا وجود دارد و ما تمام تلاش خود را انجام دادیم با این فرم کار را پیش ببریم. به خودم می گفتم اگر در این فرم موفق نشدم، می رویم و آلبوم آقای قوی دل را ورق می زنیم و یک مستند تولید می کنیم.

خودم فقط کارهایی که برایم مهم است تدوین می کنم. اوایل دنبال تدوینگر بودم اما عدد پیشنهادی او بسیار بالا بود، من برای تدوین این پروژه مبدا و مقصد نگذاشتم. مثلا ما صحنه سایکودرام داریم و اینکه قوی دل دیالوگ می گوید و صحنه تغییر می کند. سر این موضوع ذهنم مشغول بود و نیمه شب رفتم دفتر و تدوین کردم یا مثلا ایده صدای تلفن به واسطه افتادن پایه نور و ترسیدن احمد قوی دل به ذهنم رسید، وقتی پروژه را مهندسی نکنم و هر موقع حالم خوب بود تدوین کنم این اتفاق رقم می خورد. به واسطه تعامل خوبی که ما با آقای الهی داشتیم محدودیت نداشتیم و توانستیم به خوبی تدوین کنیم.

راش ها و تصاویر مستند را چگونه به دست آوردید و برخی از لوکیشن ها در موسسه کیهان است اما بقیه لوکیشن ها کجاست؟

فراهانی صدر: علی رستم آبادی در دانشگاه راجع به موضوع فیلم و دعوای دادگاه صحبت می کرد که فیلمبردار این دادگاه ها اتفاقی در همان جمع بود و خود را معرفی کرد. او فیلم ها را بدون کوچکترین چشم داشتی به ما داد و راش های آرشیوی ما تامین شد.

در انتخاب لوکیشن ها مد نظر داشتم هیچ جا نباید به صورت رئال اتفاق بیفتد و علاقه داشتم همه لوکیشن ها را خودم تعریف کنم و مثلا سفره عقد را در موزه سیمان ری کار کردیم و کل عوامل برای طراحی آن فضا کمک کردند مثلا برای آتلیه گشتیم تا آتلیه ای با مولفه های قدیمی پیدا کنیم و در ورامین تصویر گرفتیم و برای تصویربرداری اتاق های دادگاه رفتیم داخل دادگاه و با توجه به اینکه فضا خیلی رئال بود دادگاه را در کیهان بازسازی کردیم و در این موارد همه عوامل کمک می کردند.

با توجه به تجربه کار «قوی دل» آیا به کار سینمایی فکر می کنید؟

فراهانی صدر: مستندی داریم که چهار سال است روی آن کار می کنیم و 40 جلسه تصویربرداری کرده ایم. آن اثر خیلی رئال تر است و از کار داستانی فاصله دارد و احتمالا اساتید مستند ایران آن را بیشتر دوست دارند. پس از اتمام آن کار بسته به شرایط روز سراغ کار سینمایی می رویم چون هدف خودم کار بلند سینمایی است.

آیا این مدل مستند مرسوم است و اصلا طبق قواعد مستند پذیرفته می شود. چون برخی به مستند شما نقد داشتند که این کار با استانداردهای مستند فاصله دارد؟

فراهانی صدر: باید تعریف کنیم تفاوت کارهای شبکه خبر و تیترهای فضای مجازی و خبرگزاری ها با مستند چیست و اگر هدف همه اینها را دادن حس به مخاطب بدانیم می توانیم بر همین هدف تمرکز کنیم.

اگر جامعه هدف خود را مشخص کنیم و بخواهیم این حس را به مخاطب بدهیم که تو می توانی مطالبه گر باشی و بجنگی و حقت را بگیری در این شرایط من می توانم به جای آن که خبر آقای قوی دل را کار کنم از شیوه های دیگری هم بهره ببرم به عنوان مثال با توجه به تجربه مستندهای احمد متوسلیان و سینمایی «ایستاده در غبار» متوجه می شویم که مخاطب با «ایستاده در غبار» بهتر از سایر مستندهای احمد متوسلیان ارتباط برقرار کرده است، آیا می توان گفت «ایستاده در غبار» فقط داستانی است و مستند نیست؟ زمانی که ما در کار، داستان، موسیقی و موارد نظیر آن داریم خواه ناخواه خود را به فضای داستانی نزدیک می کنیم. من از اول باید به مخاطب بگویم سوژه من با شما فرقی ندارد؛ او هم شماعی زاده گوش می دهد، عکاسی می کند، بازداشت شده است و بعد بروم سراغ داستان و چالشی که می خواهم با مخاطب طرح کنم این اتفاق از نظر فرمی و محتوای در کار داستانی هم اتفاق می افتد

من از اول باید به مخاطب بگویم سوژه من با شما فرقی ندارد؛ او هم شماعی زاده گوش می دهد، عکاسی می کند، بازداشت شده است و ... و بعد بروم سراغ داستان و چالشی که می خواهم با مخاطب طرح کنم. این اتفاق از نظر فرمی و محتوا در کار داستانی هم اتفاق می افتد.

خواه ناخواه با هر قاب بستن داریم حس منتقل می کنیم. صداقت در مستندسازی به معنای مفهوم صداقت مستندساز وجود ندارد بلکه این حس صادقانه است که منتقل می شود.

ما در «قوی دل» 1000 صفحه سند داشتیم و برای ساخت مستند کلاسیک خیلی جای کار داشتیم ولی برای توجه به مخاطب کمی از این موقعیت فاصله گرفته ایم. اگر قرار است مخاطب با مستند ارتباط بگیرد باید فرمی متفاوت از یک فضای ژورنالیستی تعریف کرد.

علی رستم آبادی: ورود بنده به سینمای بلند به یک پختگی نیاز دارد و دوست دارم اگر کاری نوشته شده و طرحی به جایی ارایه می شود در آن شک و شبه نباشد و با دوستان روی طرح ها و فیلنامه ها مختلف کار می کنیم.

در دوره ای هستیم که مرزهای تلویزیون، مستند، داستانی و ... محو شده است و «قوی دل» هم همین نگاه را دنبال کرده است چرا که اگر قرار است حسی به مخاطب منتقل کنیم پس شاید نیاز نباشد حتما به قواعد مستند کلاسیک پایبند باشیم و امروز در کارهای بین المللی کارهای بسیاری وجود دارد که همگرایی بین این حوزه ها در آن کارها رقم خورده است و بها دادن به این نگاه نو می تواند منجر به گسترده شدن قلمرو هنر شود. این اتفاق برای پروژه ما افتاد و این نگاه نو دیده شد و مورد اقبال گرفت.

الهی: ما انتظار داریم وزارت بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون به ما مراجعه کنند و این کار را ببینند و واقعا اگر همچنان خلا وجود دارد این کاستی ها را جبران کنند.

نظرات

captcha