خلق حماسه درعین نداشتن ها

خانم مسافر بانوی جهادی که پشت جبهه خدمت می کرد، می گوید: آن زمان امکانات نداشتیم، گاز نداشتیم اما آب را با هیزم به جوش می آوردیم و پتوها را می شستیم، ولی تنها چیزی که به آن فکر نمی کردیم همین نداشتن ها بود، همین شد که برایمان تبدیل به حماسه شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بانوان در کنار مردم جامعه خستگی مبارزه طولانی علیه رژیم پهلوی را از تن بدر نکرده بودند که بار سنگین تری بر دوش شان نهاده شد و مردوار وارد جبهه و جنگ شدند.

این بانوان از جنس جنگ و جهاد در کنار نقش جنگی، نقش حمایت و البته جلوه های همراهی این حماسه سازان در تهیه و تدارک اجناس و اقلام مورد نیاز رزمندگان و سربازان در نوع خود بی نظیر بود، ایثارگران که از جان و مال خود مایه گذاشتند و صحنه به یاد ماندنی و فراموش نشدنی را خلق کردند.

*نقش کم نظیر بانوان در جبهه و جنگ

حقیقتا نباید از نقش کم نظیر بانوان در سال های دفاع مقدس بگذریم به همین دلیل به سراغ خانم زهرا مسافر رفتیم، بانویی که از همان روزهای جنگ احساس تکلیف کرد و باوجود اینکه همسرش رزمنده  بود وارد میدان نبرد شد.

نمایی از همراهی بانوان در دفاع مقدس

خانم مسافر در گفت وگو با خبرنگار فارس، می گوید: نمی دانم آن موقع ها 21 سال شایدم کمتر بودم، سال های 62 و 63 بود که فعالیت پشت جبهه را شروع کردیم.

*روزهای جنگی که نه فراموش شده و نه کمرنگ

نه آن روزها کمرنگ شده و نه فراموش، بلکه لحظه لحظه اش مقابل چشمانم است، آن موقع خانه  شهید اندیشه پایگاه جهادی ما بود، اینها را خانم زهرا مسافر می گوید، بانویی که پس از حضور همسرش در جبهه فعالیت های خود را در زمینه کمک به جبهه شروع کرد، با اینکه دو فرزند خردسال داشت.

برای رزمندگان  لباس، کلاه، دستکش و جوراب و هرچه چیزی که نیاز داشتند، می بافتیم و هر کس هرچه بلد بود انجام می داد.

وی اضافه می کند: خواهر شهید اندیشه بافتنی انجام می داد، لباس و پتو می آوردند، می شستیم و خشک می کردیم، هرکس هر کاری از دستش برمی آمد انجام می داد.

*با دل و جان در مسیر جبهه و جنگ ماندیم

همسر من رزمنده بود و من هم با دل و جان در این مسیر ماندم، اینکه همه با هم دورهم جمع می شدیم هر کاری از راستش برمی آمد انجام می داد، به یاد ماندنی بود، طوری که فراموش نمی شود.

*یکرنگی و همرنگی؛ بهترین خاطره آن روزها

این بانوی جهادگر بیان می کند: یکرنگی و همرنگی آن روزها بهترین خاطره بود، روزهایی که باوجود همه مشکلات پشت هم بودیم و ساختیم و نگذاشتیم کشورمان دست دشمنان بیفتد.

*اصلا خستگی سرمان نمی شد

موضوع مهم این بود که اصلا خستگی سرمان نمی شد، به هر کاری دست می زدیم با اینکه کسی بالای سرمان نبود که این کار را بکنید اما همه کارها خودجوش بود؛ به نظرم آنقدر مملکت و اسلام و خانواده خودمان را دوست داشتیم که احساس خستگی نداشتیم و نمی دانستیم کی خسته می شویم اصلا خستگی سرمان نمی شد.

یادش بخیر خواهد شهید اندیشه به او می گفتیم تاکسی تلفنی، همه چیز را تهیه می کرد، هر چه نداشتیم.

خانم مسافر خاطرنشان می کند: همه مشکلات را به جان می خریدیم، تا انقلاب پیروز شویم، همسرمان رزمنده در میدان جنگ و ما هم رزمنده پشت سنگر بودیم.

*همه فکر و ذهن مان انقلاب بود و بس!

باوجود اینکه دو تا چرخ خیاطی معمولی داشتیم اما صبح تا ظهر نوبتی کار می کردیم، همه بچه کوچک داشتند ولی چون فکر و ذهن مان پیروزی انقلاب بود و بس!

خانم مسافر یادآور می شود: خیلی ها جان دادند و شهید شدند تا ارزش های انقلاب کمرنگ نشود، باید بگوییم خون شهدا مملکت مان را آزاد کرد و واقعا پیش شهدا شرمنده ایم.

آن زمان امکانات نداشتیم، گاز نداشتیم اما آب را با هیزم به جوش می آوردیم و پتوها را می شستیم، ولی تنها چیزی که به آن فکر نمی کردیم همین نداشتن ها بود، همین شد که برایمان تبدیل به حماسه شد.

پایان پیام/86034/م

نظرات

captcha