نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:

مبعث پیامبراکرم(ص)، بزرگترین تجلی تاریخ بشریت است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: مبعث نقطه عطفی در تاریخ بشریت و هدایت جامعه بشری است و بزرگترین تجلی خداوند متعال در همین موقعیت صورت گرفته و طبعأ تجلی و عظمت خداوند متعال متناسب با عظمت و بر حسب لیاقت و قابلیت مخاطب صورت می گیرد.

آیت الله مصطفی محامی شامگاه چهارشنبه 18 بهمن در سومین جشنواره شعر و داستان نبوی که به همت دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان برگزار شد، ضمن گرامیداشت دهه مبارکه فجر و عید مبعث افزود: اگر خداوند متعال بزرگترین تجلی خود را داشته طبعأ مخاطب او پیامبر اکرم(ص) نیز باید بزرگترین، کامل ترین و بالغ ترین انسان باشد که قابلیت درک این تجلی را داشته باشد.

آیت الله محامی بیان کرد: همه انسان ها به سوی کمال می روند و برخی به اوج می رسند و انسان کامل می شوند اما همین انسان کامل هم دارای مراتب است و حتی پیامبران هم در بین خود دارای مراتبی هستند.

وی ادامه داد: زمانی که حضرت موسی(ع) به میعادگاه رفت و خداوند متعال با او سخن گفت حضرت موسی به وجد آمده و عنوان کرد: «رَبِّ أَرِنی أَنْظُرْ إِلَیْکَ» خداوندا خود را به من بنمایان تا تو را ببینم که در پاسخ مطرح شد: «قالَ لَنْ تَرانی» هرگز مرا نخواهی دید «وَ لکِنِ انْظُرْ إِلَی الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَکانَهُ فَسَوْفَ تَرانی» به کوه نگاه کن اگر کوه در جای خود ماندگار شد تو هم مرا خواهی دید «فَلَمّا تَجَلّی رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَکّاً» وقتی خداوند بر کوه تجلی کرد کوه توان تحمل این تجلی را نداشت و از بین رفت و موسی(ع) از هوش رفت و زمانی که به هوش آمد عنوان داشت: « سُبْحانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنینَ» تو منزه هستی و من اولین ایمان آورنده به تو هستم.

امام جمعه زاهدان افزود: در تفسیر این آیات شریفه آمده که حضرت موسی(ع) از خداوند متعال تقاضای دیدار او را دارد که اگر بخواهد با چشم سر ببیند خداوند با چشم سر دیده نخواهد شد و چگونه موسی(ع) چنین تقاضایی می کند و اگر با چشم دل است که موسی(ع) پیامبر خداوند متعال است و این چگونه تقاضایی است.

وی ادامه داد: برخی دیگر این گونه تفسیر کرده اند که در شأن حضرت موسی(ع) نیست که خواستار دیدار خداوند متعال با چشم سر باشد اما سخن بنی اسرائیل را مطرح کرده است به عنوان کسانی که ظاهربین و مادی گرا هستند و حضرت موسی(ع) خود باید پاسخ این سخن باطل آن ها را بدهد.

آیت الله محامی گفت: برخی بزرگان در تفسیر این آیه شریفه آورده اند که حضرت موسی(ع) خواستار دیدار با چشم دل برای خود بود اما این تجلی بالاتر از حد و لیاقت او بود و او تجلی را خواست که برای پیغمبر خاتم(ص) بود و در جواب آمد حد خود را نگه دار و هر کسی لیاقتی دارد و تجلی برای پیامبر خاتم یک تجلی اعظم است.

وی اضافه کرد: خداوند عملا به حضرت موسی(ع) نشان داد که تجلی بالاتر قابلیت طرف مقابل را از بین می برد و کوه علیرغم همه ایستادگی و استواری اش در مقابل تجلی خداوند متعال نابود و با خاک یکسان شد و با اینکه تجلی برای کوه بود اما موسی(ع) بیهوش شد و پس از هوشیاری مجدد توبه کرد و گفت خداوندا به حد خود قانع هستم.

آیت الله محامی اظهار کرد: بزرگترین تجلی خداوند متعال برای پیغمبر اکرم(ص) است و اگر حضرت ابراهیم(ع) عرض کرد خداوندا نشان بده که چگونه مرده زنده می کنی و در پاسخ شنید مگر ایمان نداری اما عرض کرد ایمان دارم اما می خواهم دلم آرام بگیرد اما نه پیامبر خاتم(ص) بلکه وصی او یعنی حضرت علی(ع) عنوان می کند: «لَوْ کُشِفَ الْغِطَاءُ مَا ازْدَدْتُ یَقِیناً» اگر همه پروه های غیب از مقابل چشم من کنار برود به یقین من اضافه نخواهد شد و معرفت و ایمان من در اوج قرار دارد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: پیامبر اکرم(ص) بزرگترین، کامل ترین و شریف ترین انسان است و قابلیت بزرگترین تجلی خداوند را دارد و بزرگترین تجلی خدا در مبعث پیامبر نقطه عطفی در تاریخ خلقت، برای هدایت بشریت و یک رسالت جهانی است.

وی اضافه کرد: پیامبر اکرم(ص) در قله کوه قرار دارد و انسان هایی که در دامنه کوه قرار دارند به خوبی نمی توانند عظمت او را درک کنند و پیامبر اکرم(ص) در حدیثی نقل کرده: "ای علی کسی خدا را مانند من و تو نشناخت و کسی من را مثل خدا و تو نشناخت و کسی تو را مثل خدا و من نشناخت".

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: برای ادامه این جشنواره و جهت حفظ تازگی و طراوت این جشنواره و کسب خروجی های مطلوب باید هر سال به یک موضوع مشخص از ابعاد شخصیتی پیامبر از جمله اخلاق، عاطفه، محبت، اعجاز، و ... پرداخته شود.

وی عنوان کرد: باید برای جشنواره شعر نبوی افقی بلند مدت تعیین و هر سال به یکی از ابعاد پرداخته و آثار جدیدی تهیه و تولید شود و ذهن ها در یک موضوع مشخص متمرکز شود.

انتهای پیام

نظرات

captcha