ناگفته هایی از اولین حکومت نظامی در اصفهان

دبیر جمعیت پیشگامان انقلاب اسلامی استان اصفهان گفت: 5 روز پیش از ماه رمضان تا 5 رمضان تحصن خانواده های زندانیان در منزل آیت الله خادمی طول کشید تا این که در روز پنجم ماه رمضان نیروهای نظامی به منزل ایشان حمله کردند و تحصن را شکستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، اصفهان اولین شهری در ایران بود که رژیم پهلوی برای سرکوب مردم در آن حکومت نظامی برقرار کرد.

با گسترش تظاهرات مردم اصفهان در مرداد 57، نیروهای انتظامی چون نتوانستند شهر را به کنترل خود درآورند از نیروهای نظامی کمک گرفتند؛ ارتش با تمام تجهیزات وارد صحنه شد و کنترل شهر را به دست گرفت. متعاقب آن در روز 20 مردادماه شورای تأمین استان اصفهان تشکیل جلسه داد و اعلام حکومت نظامی کرد و سرلشکر رضا ناجی، فرمانده مرکز توپخانه اصفهان به عنوان فرماندار نظامی شهر مأمور سرکوب مردم شد.

هیات دولت نیز بنا به درخواست مقامات اصفهان تشکیل جلسه داد و حکومت نظامی را به مدت یک ماه در اصفهان تأیید کرد.


روزنامه کیهان 21 مرداد 1357

به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در خصوص چگونگی برقراری حکومت نظامی در اصفهان با مرتضی آرسته یکی از مبارزان و پیشگامان انقلاب در اصفهان به گفت وگو نشستیم.


روزنامه اطلاعات 21 مرداد 1357

مرتضی آرسته، دبیر جمعیت پیشگامان انقلاب اسلامی استان اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهارداشت: اصفهان مرکز و پایگاه انقلاب بود به طوری که در این شهر زندانیان سیاسی و انقلابی بسیار تحت آزار قرار می گرفتند که خانواده های زندانیان در منزل آیت الله خادمی تحصن کردند و از وضعیت نامناسب زندانیان به ایشان گفتند که بسیار تاثیرگذار بود.

وی افزود: 5 روز پیش از ماه رمضان تا 5 رمضان تحصن خانواده های زندانیان در منزل آیت الله خادمی طول کشید تا این که در روز پنجم ماه رمضان نیروهای نظامی به منزل ایشان حمله کردند و تحصن را شکستند.

آرسته گفت: برای اولین بار در کشور حکومت نظامی در اصفهان در 5 رمضان به مسؤولیت سرلشکر ناجی برقرار شد.


اولین حکومت نظامی در اصفهان

منزل ایشان پایگاه بزرگی برای انقلابیون بود و از اول خیابان تا منزل ایشان اعلامیه های انقلابی بود و هر کس پی آمد لین هارا مشاهده می کرد. کم کم به سراسر کشور کشیده شد و سخنران هر روز در منزل ایشان سخنرانی می کرد و پایگاهی برای کل کشور شد. وقتی رژیم اوضاع را اینگونه دید به اینجا حمله ور شد و تعداد زیادی را به شهادت رساند و اینگونه تحصن شکست. اما اصفهان آرام نشد و از همین زمان در اصفهان آرامشی ندیدیم تا به دهه محرم رسید و 10 روز روضه خوانی صورت گرفت. در آن زمان نماینده جامعه معلمان اصفهان بودم که با شروع مدارس جمعی را با پخش اعلامیه در سالن آموزش پرورش گرد هم آوردیم که بزرگترین اعلامیه جامعه معلمان بود. رسما مدارس و فرهنگیان تعطیل شدند ولی بازار زودتر تعطیل شد. مراسماتی هر روز در اصفهان برگزار می شد و چشم و زبان و گوش ما به پیام های امام بود و پیام های امام تکثیر و بین مردم توزیع میشد و در دبیرستان ادب به کمک معاون مدرسه اعلامیه ها کپی و بین افراد توزیع می شد. جامعه معلمان، انجمن اسلامی بازار، نهادهای مختلف پای کار انقلاب ارکان مختلف بودند.
10 شب روضه خوانی در سالن آموزش پرورش برگزار می شد و سخنرانی هایی نیز توسط آقای علما و آقای پرورش برگزار می شد. اولین ماده قطعنامه ای که داده بودیم خط و مشی امام و دومین ماده آن آزادی آقای پرورش و دوستان دیگری که در زندان بودند بود. اعلام کردیم تا زمانی که این افراد آزاد نشوند مدارس بازگشایی نمی شوند و خط و مشی ما طبق آنچه امام دستور می داد بود. شب ها در آموزش و پرورش جمعیت فراوانی می آمدند و در پایگاه بزرگ تجمع می کردند. حکومت نظامی همواره اطراف این محل بود تا اینکه شبی مجسمه شاه که در میدان انقلاب فعلی قرار داشت سرنگون کردند و به محض سرنگونی مجسمه تصمیم داشتند به مرکز آموزش پرورش حمله کنند و افراد را از سالن بیرون کردیم تا کشتار جمعی صورت نگیرد. اصفهان پرچمدار بود. به قول مرحوم پرورش پا همه قطره ای از اقیانوس انقلاب بودیم و در راس همه ما امام خمینی بودند که ما را رهبری می کردند. رهبری درست و بی نظیری که در تاریخ جهان مانند چنین رهبری پیدا نخواهد شد. انتخاباتی که در حال حاضر پیش رو داریم باید در ابتدا یادی از امام کنیم. امام ما در ذهن داشت که تنها مردم باید نظر دهند و نظر مردم ارجحیت دارد در هر امری. وقتی امام در نوفل لوشاتو بودند می گفتند باید از مردم بخواهیم در رفراندومی در روز اربعین در سال 1357 از منازل بیرون بیایند و رای دهند که آیا حکومت اسلامی را می خواهند یا نه.

پایان پیام/3813

نظرات

captcha