پیامبر از دیدگاه مستشرقان؛ مصلحی تمدن ساز

بسیاری از شرق شناسان، تاریخ نگاران و اسلام پژوهان غیرمسلمان چه در کشورهای غربی و چه دیگر کشورها با اعتراف به عظمت شخصیت حضرت محمد(ص) و دستاوردهای وی، او را پیامبری تمدن ساز خوانده اند که باید همه جهانیان از رسالت او تبعیت کنند.

به گزارش ایکنا به نقل از سبا نت، حضرت محمد(ص) در 27 رجب سال 13 پیش از هجرت، در سن چهل سالگی در مکه به پیامبری برگزیده شد. ایشان آخرین پیامبری بود که از طرف خداوند برای هدایت بشریت مبعوث شد.

زندگی و سیره پیامبر اسلام، از دوران کودکی تا زمان بعثت و تشکیل حکومت اسلامی همواره مورد توجه خاص مورخان و اسلام شناسان جهان بوده است.

ویژگی های اخلاقی در کنار نوع رفتار اجتماعی و رهبری جامعه اسلامی از سوی آن حضرت، با تحسین بیشتر اندیشمندان غربی و شرقی همراه بوده است. آنها از حضرت محمد(ص) به عنوان فردی تمدن ساز و دگرگون کننده مسیر تاریخ یاد کرده اند.

در ادامه نظرات برخی از اندیشمندان و صاحب نظران مشهور جهان درباره ابعاد مختلف زندگی حضرت محمد(ص) را می خوانیم:

موسیو ساموئل مارگولیوت (1868 - 1940)، مستشرق انگلیسی

روز ولادت حضرت محمد(ص) روز بزرگی برای جهان و نه فقط برای اعراب است. زیرا او به دنیا نیامد مگر برای یک مأموریت بزرگ که پیام و رسالت او برای جهانیان بود. برخی به آن ایمان آوردند و برخی دیگر آن را نپذیرفتند. این رسالت، سرشار از پیام های تمدن ساز و آموزه هایی است که به بشریت خدمت می کند؛ پیامی که در طول اعصار ماندگار شد و امتی به آن ایمان آورد و مسیر خود را در تاریخ ساخت.

ادوارد مونته (1856 -1927)، خاورشناس فرانسوی و استاد الهیات پروتستان

او در کتاب «محمد و قرآن» می گوید: اگر ارزش انسان ها با عظمت اعمالشان سنجیده شود، محمد(ص) یکی از بزرگ ترین افرادی است که تاریخ به خود دیده است و علمای غربی  به تدریج درباره شخصیت وی به انصاف روی آورده اند؛ اگرچه تعصبات دینی چشم بسیاری از مورخان را نسبت به اعتراف به فضایل او کور کرده است.

وی در ادامه نوشت: سرشت دینی محمد(ص)، هر محقق دقیق و صادقی را به خاطر صداقتی که در آن مشهود است، به حیرت وا می دارد؛ محمد مصلحی دینی با اعتقادی راسخ بود و تنها پس از تعمق فراوان و رسیدن به سن کمال بود که او این دعوت بزرگ را آغاز کرد؛ دعوتی که او را به یکی از درخشان ترین چراغ های بشری در ادیان جهان تبدیل کرد.

مونته در ادامه می نویسد: محمد پیش از مرگش اعراب را متحد کرد و از آنها امت واحدی تابع یک دین و مطیع یک رهبر ساخت و این بزرگترین معجزه او بود و شکی نیست که محمد(ص) در جامعه عرب به دستاوردهایی رسید که همه ادیان قبل از اسلام از جمله یهودیت و مسیحیت به آن دست نیافته بودند.

ایولین زینب کوبولد (1867 - 1963)، خاورشناس و شاعر اسکاتلندی

او در کتاب «اخلاق» خود می گوید: تردیدی نیست که محمد توانست به انجام معجزات و شگفتی ها دست بزند زمانی که توانست این قوم بسیار سرسخت عرب را به نفی بت ها و پذیرش وحدانیت الهی هدایت کند. او موفق شد جامعه عرب را از نو بیافریند و آنها را از ظلمات به سوی نور  بیرون آورد.

محمد با اینکه رهبر جزیره العرب و پیشوای قبایل آن بود، اما به قدرت  فکر نمی کرد ودر پی بهره برداری از این موقعیت نبود. بلکه به همان چیزی که قبل از نبوت داشت بسنده کرد  که او را  رسول الله و خادم مسلمانان بخوانند.

او خود خانه اش را تمیز و کفش هایش را با دست خودش تعمیر می کرد، همچون بادی وزنده، سخاوتمند و نیکوکار بود؛ هیچ فقیر و نیازمندی نزد او نمی رفت، مگر این که پیامبر در  آنچه که داشت او را بر خود ترجیح می داد و برای رضای خدا و انسانیت کار می کرد.

جیمز متیوز مورخ و نویسنده آمریکایی (1907 - 1997)

او در کتاب «درباره اسلام می گویند» می نویسد: محمد، این مرد الهام بخش که اسلام را پایه گذاری کرد، در قبیله ای عرب و بت پرست به دنیا آمد؛ او یتیم زاده شد و به فقرا، نیازمندان، بیوه ها و یتیمان عشق می ورزید. محمد با شخصیت خارق العاده اش انقلابی در شبه جزیره عربستان و در سراسر شرق به وجود آورد. او بت ها را با دستان خود نابود کرد؛ دینی را تأسیس نمود  که تنها به سوی خدا دعوت می کرد، زنان را از اسارت تحمیل شده توسط سنت های بیابانی خارج کرد و خواستار عدالت اجتماعی بود.در آخرین روزهای زندگی به او پیشنهاد شد که فرمانروا یا قدیس باشد، اما او اصرار داشت که بنده خداست که او را برای انذار و تبشیر برگزیده است.

شاعر و نویسنده مسیحی لبنانی پولس سلامه (1902 - 1979)

او درباره خود می گوید: این مسیحی در برابر عظمت مردی که صدها میلیون نفر از شرق و غرب زمین هر روز پنج بار نام او را می خوانند، سر تعظیم فرود می آورد؛ مردی که از حوا زاده نشد بلکه  از نظر منزلت از او بزرگتر و تاثیر کلام و عملش جاودانه شد. مردی که از اعماق دوران جاهلیت برخاست و جهان با نور او از ظلمت خارج شد و با حروف نور  نوشت: لا اله الا الله و الله اکبر.

سادیو لوئیس، اندیشمند فرانسوی

او می گوید: محمد تنها پیامبر قوم عرب نبود که به آنها بشارت داد بلکه به همه جهان بشارت داد. اگر نسبت به او انصاف داشته باشیم، باید بگوییم او دینی خاص عرب نیاورد و آموزه هایش درخور قدردانی و تحسین است. اینها نشان می دهد که او در دینش بزرگ بود، در صفات خود عالی بود، در اخلاق والا بود، و ما چقدر به انسان هایی مانند محمد پیامبر مسلمانان برای دنیا نیاز داریم.

الیاس جان گیب، شرق شناس اسکاتلندی (1857 - 1901)

او در کتاب «اعراب قبل و بعد از اسلام» می نویسد: عقیده محمد خالص و بدون ابهام و پوشیدگی است و هر کس او را به چیزی که با شأن او ناسازگار است متهم کند در فهم و وجدان خود متهم است.

راما کریشنا رائو، اندیشمند هندی (1836 - 1886)

او در کتاب «محمد پیامبر» می گوید: «نمی توان همه جنبه های شخصیت محمد را شناخت، اما تنها چیزی که می توانم ارائه کنم بخش کوچکی از زندگی او است که پر از زیبایی هاست. محمد پیامبر بود، او جنگجو بود، در عین حال تاجر، سیاستمدار و واعظ، مصلح اجتماعی، پناه یتیمان، حامی بردگان، آزاد کننده زنان و قاضی بود. همه این نقش های شگفت انگیز به او این شایستگی را می دهد که او را قهرمان بخوانیم.

اشپروک، دانشمند اتریشی

وی می گوید: بشریت به داشتن مردی چون محمد افتخار می کند، زیرا با وجود بی سوادی توانست شریعتی وضع کند که اگر ما اروپایی ها به آن عمل کنیم، سعادتمندتر از این خواهیم شد.

دان بایرون، محقق آرژانتینی(1839 - 1900)

او در کتاب «به خودت فرصت بده» می گوید: مورخین اتفاق نظر دارند که محمد بن عبدالله در میان قوم خود با اخلاق نیکو، مانند اخلاص گفتار، صداقت، سخاوت، سخاوت نیکو و تواضع، ممتاز بود به گونه ای که مردم دیارش او را امین می خواندند و به خاطر اعتماد شدیدی که به او داشتند امانات خود را نزد او می گذاشتند.

او هیچگاه مشروبات مسکر نخورد و در اعیاد و جشن های بت پرستان شرکت نمی کرد و زندگی را از راه کار و دسترنج خود می گذراند.

لوزان، محقق فرانسوی

او در کتاب «خدا در آسمان» می گوید: محمد تنها پیامبر اعراب نیست، بلکه بهترین پیامبری است که از یگانگی خدا سخن گفته است؛ دین موسی که یکی از ادیان توحیدی است یک دین قومی و مختص بنی اسرائیل بود. اما محمد، دین خود را با دو پایه گسترش داد: توحید و ایمان به قیامت. او دین خود را به تمام بشریت در گوشه و کنار جهان عرضه کرد.

باید دعوت چنین پیامبری را پذیرفت و به رسالت او ایمان آورد؛ زیرا دعوتی است شرافتمندانه و بر اساس معرفت خالق و دعوت به نیکوکار و نهی از بدی است؛ همانا او هر چه آورد در جهت خیر و نیکویی بوده است. این دینی است که من همه مسیحیان را به آن دعوت می کنم.

کارل هاینریش بکر، دانشمند آلمانی(1876 - 1933)

وی در کتاب شرقی ها می گوید: هر که گفت پیامبر عرب جادوگر یا دجال است، اشتباه کرده است، زیرا اصل والای او را نفهمیده است. محمد شایسته قدردانی و سزاوار پیروی است و ما نباید پیش از آن که از چیزی اطلاع داشته باشیم درباره آن قضاوت کنیم؛ محمد بهترین مردی است که دین هدایت و کمال را برای دنیا آورده است.

سر ویلیام مویر، خاورشناس اسکاتلندی (1819-1905)

وی در کتاب زندگانی پیامبر اسلام می گوید: محمد، پیامبر مسلمانان، از جوانی به گواهی همه مردم سرزمینش به سبب شرافت اخلاق و حسن رفتار «امین» نامیده شد. هر چه باشد، محمد بالاتر از هر توصیفی است و کسی که نسبت به او جاهل باشد او را نمی شناسد؛ هر که به زندگی و تاریخ باشکوه او با دقت نظر کند او را خواهد شناخت؛ تاریخی که محمد را در خط مقدم پیام آوران و متفکران جهان قرار داده است.

ادوارد لین، شرق شناس و مورخ انگلیسی (1801-1876)

او در کتاب «اخلاق و آداب و رسوم مصریان» می گوید: محمد دارای ویژگی های نیکو بود: مهربانی، شجاعت و اخلاق نیکو، تا جایی که انسان نمی تواند او را بدون در نظرگرفتن این صفات مورد قضاوت قرار دهد. او فرستاده ای آسمانی ​​بود و می خواست رسالت خود را به نحو احسن انجام دهد؛ همچنین هدفی که برای آن فرستاده شده بود را فراموش نکرد و همواره برای آن تلاش می کرد و انواع مصیبت ها را به خاطر آن تحمل می کرد تا اینکه سرانجام کاری را که می خواست انجام داد.

واشنگتن ایروینگ، مورخ و دیپلمات آمریکایی  (1783 - 1859)

این نویسنده که کتاب «زندگی محمد(ص)» را نوشته است می گوید: محمد خاتم انبیا و بزرگ ترین رسولانی بود که خداوند او را برای دعوت مردم به عبادت فرستاد.

او همچنین نوشته است: عمل رسول خدا پس از فتح مکه، نشان از پیامبری مبعوث داشت، نه یک رهبر فاتح. او نسبت به هموطنان خود رحم و شفقت روا داشت و با اینکه در مقام قدرت قرار گرفت، اما پیروزی خود را با رحمت و بخشش همراه کرد.

ادوارد مونته، فیلسوف و خاورشناس فرانسوی  (1817 - 1894)

او در کتاب «اعراب» می گوید: «محمد به نیت خالصانه، مهربانی، انصاف در قضاوت و درستکاری در بیان اندیشه و راستی مشهور بود و خلاصه اینکه محمد باهوش ترین، عاقل ترین و مهربان ترین اعراب عصر خود و از همه آنها بیشتر بر نفس خود غالب بود. او آنها را به سمت زندگی ای هدایت کرد که قبلاً هرگز خواب آن را هم نمی دیدند. او برای آنها نظامی دینی تأسیس کرد که تا امروز ادامه دارد.

فیلیپ خوری هیتی، مورخ لبنانی کتاب اعراب و تمدن اسلامی ( 1886 - 1978)

او در کتاب «اسلام یک روش زندگی است» می گوید: اگر به محمد از منظر اعمالی که انجام داده است بنگریم، محمد، یک مرد، معلم، خطیب، سیاستمدار و مجاه دبود. او از تواناترین مردان در تمام ادوار تاریخ بود؛ دین اسلام را گسترش داد و حکومتی را تأسیس کرد و بنای تمدن عربی اسلامی را پی ریزی کرد که تا به امروز به عنوان یک نیروی مؤثر در زندگی میلیون ها نفر باقی مانده است.

لوئیس توماس، مستشرق بریتانیایی(1807 - 1887)

وی در کتاب «تمدن در مشرق» آورده است: «هیچ خانواده ای در جزیره العرب نیست که نام یکی از فرزندان خود را به نام محمد نگذاشته باشد و در جهان نام محمد از پطرس و یوحنا بیشتر است. محمد اولین کسی بود که قبایل و اقوام شبه جزیره را متحد کرد و آنها را در زیر پرچم واحد جمع کرد. آن جوان اهل مکه با صفاتی که برای مردم روزگارش شناخته شده نبود از دیگر پیامبران پیشی گرفت و دلهای پراکنده را به هم پیوند زد و همه احساس یکدلی کردند.

آرنولد توین بی، مورخ مشهور بریتانیایی (1889 - 1975)

او در کتاب «بررسی تاریخ» می گوید: محمد زندگی خود را وقف انجام مأموریت خود در تأمین این دو جنبه در محیط اجتماعی عرب کرد: وحدت در اندیشه دینی و قانون و نظم در حکومت. به برکت نظام جامع اسلام که دارای دو وجه وحدت و اقتدار بود اسلام به نیروی محرکه قدرتمندی تبدیل شد که محدود به تأمین نیازهای اعراب و تبدیل آنها از قومی جاهلی به ملتی متمدن نبود؛ بلکه اسلام از مرزهای شبه جزیره فراتر رفت و تمام جهان از سواحل اقیانوس اطلس تا سواحل دشت های اوراسیا را تسخیر کرد.

وی در ادامه نوشت: سیره رسول عرب قلوب پیروانش را تسخیر کرد و شخصیت او در میان آنان به بالاترین درجه رسید و به رسالت او ایمان آوردند.

آلفونس اتین دینه، نقاش و خاورشناس فرانسوی ( 1861 - 1929)

وی در کتاب «پرتوهای خاص نور اسلام» می گوید: شخصیتی که محمد از آن برخوردار بود، فوق العاده و تأثیر گذار بود تا جایی که به شریعت اسلامی وجهه ای قوی و خلاق بخشید و آن را به یک دین جدید تبدیل کرد.

وی افزود: پیامبر اسلام در میان اهل دین تنها کسی است که در تکمیل رسالت خود بر معجزه تکیه نکرد و بزرگترین رکن او چیزی جز ابلاغ وحی خداوند نبود.

وی ادامه داد: سنت پیامبر تا به امروز باقی مانده است که صدها میلیون نفر در سراسر جهان با ارادت تمام آن را زنده نگه داشته اند.

وی در ادامه نوشت: حضرت عیسی دعوت به برابری و برادری کرد، ولی محمد در طول حیات خود موفق شد میان مؤمنان برابری و برادری را به طور عملی برقرار کند.

هانری دو واستری، خاورشناس و نویسنده فرانسوی ( 1850 - 1927)

وی در کتاب «اسلام: اندیشه ها و حوادث» آورده است: نمی توان انکار کرد که محمد در مرحله اول زندگی اش در کمال ایمان و خلوص اخلاص خود بوده و این ایمان ذره ای در قلبش متزلزل نشد. مرحله دوم (دوره هجرت به مدینه) و پیروزی او بر کفار از اهمیت زیادی در تثبیت و تقویت ایمان او برخوردار بود هر چند ایمان او به حد کمال خود رسیده بود و جایی برای افزوده شدن بر آن نداشت.

او نه به مال و زینت دنیا گرایش داشت و نه بخیل بود. از غذاهای دنیا یک بار هم یک قرص کامل نان جو نخورد. از طمع بریده بود و توانست بالاترین جایگاه در سرزمین عرب را بدست آورد اما در آنجا نه به استبداد گرایش داشت، نه خدم و حشم داشت و نه برای خود وزیر برگزید و ثروتی برای خود نیندوخت.

مونتگومری وات، مستشرق و استاد زبان عربی و تاریخ اسلام ( 1909 - 2006 )

این اندیشمند بریتانیایی در کتاب «محمد در مکه» می نویسد: آل در کتاب «محمد در مکه» می گوید: آمادگی این مرد برای تحمل آزار و اذیت به خاطر عقایدش و اخلاق والای کسانی که به او ایمان آوردند و از او پیروی کردند و او را رهبر خود می شمردند، همراه با عظمت دستاوردهای او همه حاکی از منش و صداقت ذاتی در شخصیت اوست؛ در واقع هیچ شخصیتی در بین بزرگان تاریخ غرب وجود ندارد که کاری شایسته تقدیر مانند آنچه محمد کرد انجام داده باشد.

ترجمه از محسن حدادی

انتهای پیام

نظرات

captcha