روسیه: جت «چک میت» پایه ای برای ساخت جنگنده درغرب آسیا است

مدیر عامل شرکت سازنده جنگنده در روسیه حاضر در نمایشگاه دفاعی 2024 در عربستان سعودی روز چهارشنبه اظهار داشت، جنگنده «چک میت» مبنایی برای توسعه جت جدید با کشورهای عربی خواهد بود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک مقام دفاعی روسیه روز چهارشنبه اظهارداشت که جنگنده نسل پنجم «چک میت» پایه ای برای طراحی جنگنده های مشترک در خاورمیانه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری«تاس»، «آلکساندر میخیف»، مدیر عامل شرکت «روسوبرون اکسپورت» در نمایشگاه دفاعی 2024 در عربستان سعودی گفت:«جنگنده تاکتیکی چک میت ممکن است مبنایی برای توسعه یک جت جدید همراه با کشورهای عربی باشد.»

وی گفت:«این هواپیمای سبک تاکتیکی نسل پنجم برای اولین بار در نمایشگاه هوایی دبی در سال 2021 نشان داده شد.»

شرکت سازنده این جنگنده اعلام کرده که پهپاد منطبق با این جنگنده نیز در حال ساخت است.

چک میت جدیدترین سامانه ها ازجمله پیکربندی آن و فناوری های هوش مصنوعی منحصر به فرد را دارد. این جنگنده تک موتوره جدید مجهز به انواع موشک های هوا به هوا و هوا به زمین مبتنی بر فناوری رادارگریز است و هفت تن مهمات حمل می کند و می تواند تا 6 هدف را در همزمان مورد اصابت قرار دهد.

چندی قبل نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در توصیف این جنگنده نوشت، چک میت یک جنگنده پنهانکار چند منظوره تک موتوره، تک صندلی نسل پنجم و هواپیمای تاکتیکی سبک توسعه یافته سوخو است. به نظر می رسد این جنگنده از موتور مورد انتظار روسیه استفاده می کند و دارای یک کابین خلبان شیشه ای مدرن با طرح بسیار مشابه جنگنده نسل پنجم «سوخو-57» روسیه است.

نشنال اینترست نوشت، این هواپیما دارای قابلیت برخاست و فرود کوتاه در پیکربندی اصلی خود است وهمچنین از سامانه پشتیبانی لجستیکی «ماترویشکا» مجهز به هوش مصنوعی برای روال ساده تعمیر و نگهداری استفاده می کند.

پایان پیام/

نظرات

captcha