ساخت کارخانه تولید پهپاد بیرقدار در «کی یف»

شرکت ترکیه ای «بایکار» سازنده پهپاد «بیرقدار» روز چهارشنبه اعلام کرد که ساخت کارخانه ای را نزدیک شهر «کی یف» در اوکراین آغاز کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، مدیرعامل شرکت ترکیه ای «بایکار» سازنده پهپاد «بیرقدار» روز چهارشنبه گفت که ساخت کارخانه ای را در نزدیک شهر «کی یف» در اوکراین  آغاز کرده است و 500 نفر در آنجا مشغول به کار خواهد شد.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» قرار است پهپاد نوع جدید بیرقداردر اوکراین تولید شود. مدیرعامل بایکار گفت: «کارخانه ما در حال ساخت است. ما به 12 ماه زمان نیاز داریم تا ساخت و ساز را به پایان برسانیم. کارخانه در اوکراین بزرگ است.»

در حالیکه ترکیه مدعی است پهپاد بیرقدار کاملا ساخت این کشور بوده، اینک مشخص شده که برخی قطعات این پهپاد پیشرفته ساخت آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی است.قطعات پهپادهای سرنگون شده در درگیری های متعدد، مشخص کرد که این بخش هایی از پهپاد توسط تولیدکنندگان  آمریکایی، کانادایی و اروپایی ساخته شده اند.

گفته می شود که این کارخانه در سال 120 پهپاد برای این کشور خواهد ساخت. او همچنین گفت که برنامه هایی برای شروع تولید این پهپاد در عربستان سعودی در دست اقدام است.

سایر کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و کویت، علاقه زیادی به این پهپاد نشان داده اند.

بیرقدار در  نبرد روسیه با اوکراین نیز رویت شد. به نظر می رسد درماههای اخیر اوکراین کمتر از این پهپادها استفاده می کند. یک دلیل آن می تواند شکار این پهپادها توسط پدافند ارتش روسیه باشد.

یک تحلیلگر اندیشکده مرتبط با پنتاگون اخیرا گفت، پهپادهای بیرقدار به عنوان سلاح های شگفت انگیز معرفی می شدند و مقام های کی یف مدعی بودند آن ها به اوکراین در مقابل روسیه دست برتر می دهد، اما بعدا شمار کم باقی مانده از آن ها بسیار دورتر از میدان جنگ و برای شناسایی، به جای ماموریت های حمله مورد استفاده قرار گرفتند.

پایان پیام/

نظرات

captcha