درخشان: به اشتباهات کادر فنی و بی برنامه بودن باختیم

کارشناس فوتبال ایران می گوید تیم ملی فوتبال ایران در دیدار برابر قطر به خاطر بی برنامه بودن شکست خورد از راهیابی به فینال جام ملت های آسیا بازماند.

حمید درخشان در گفت وگو با ایسنا، درباره شکست ایران برابر قطر و ناکامی در صعود به فینال جام ملت های آسیا 2023، اظهار کرد: یک بار سیستم بازی بلند و قدیمی فوتبال ما جواب می دهد و آن هم مقابل ژاپن که در دفع توپ های بلند دچار مشکل بودند، کل بازی های جام را که نمی شود با همین سیستم پیش برد و پیروز شد. شما باید تفکر بازی و تاکتیک مناسب برای رسیدن به گل داشته باشید. اینکه از هرجایی توپ را بگیرید و زیر توپ بزنید، 6 مهاجم هم در محوطه جریمه باشند، کاری از پیش نمی برید.

وی افزود: بازی مستقیم برای مدافعان راحت تر است چون راحت توپ را دفع می کنند. ژاپنی ها در ضربه سر ضعف داشتند اما قطری ها همه ضربات سر را زدند چون ژاپن روی هوا ضعیف بود ما این تیم را شکست دادیم و فکر می کردیم در برابر قطر هم اگر توپ ها را بلند ارسال کنیم، اشتباه می کنند و ما به گل می رسیم. اینکه برنامه برای بازی داشته باشیم و کارهای تاکتیکی بکنیم، چیزی در بازی ندیدیم. این یک واقعیت است. ما به اشتباهات کادر فنی و بی برنامه بودن باختیم. این نفرات همان بازیکنان هستند که بازی های خوبی انجام می دادند. مگر غیر از این است؟

وی با بیان اینکه ایران در پنج بازی جام ملت های آسیا برنامه مشخصی در زمین پیاده نکرد، گفت: پنج بازی متفاوت از تیم ملی در جام ملت های آسیا دیدم که هیچ کدام بر اساس اصول و فن نبوده است. بازی ژاپن را با یک بازی احساسی بردیم و در بازی های قبلی برخی نفرات با هنر فردی خود بازی را برای ما درآوردند. اینکه یک برنامه مشخص و سیستم و تاکتیک مشخصی از تیم ملی بینیم، چیزی ندیدیم. یک نیمه خوب و یک نیمه بد بودیم. مگر می شود یک تیم آنقدر نوسان داشته باشد؟

درخشان در ادامه گفت: مگر همین بازیکنان بازی ها را نبردند؟ اینکه از این نفرات برای اجرای تاکتیک خود استفاده کنید، وظیفه کادر فنی است. کادر فنی باید با این نفرات برای تیم تاکتیک تعیین می کرد اما آنها منتظر ماندند که نفرات ایران با هنر فردی خود بازی را برای ما دربیاورند. در تمام بازی هایی که بردیم، به لطف خلاقیت نفرات ایران به گل رسیدیم. در بازی با ژاپن هم در دقایق پایانی روی یک اوت دستی، توپ درون محوطه جریمه به مدافعان ژاپن رسید و آنها دچار اشتباه شدند و به ما پنالتی دادند. اوت دستی که پنالتی نیست. مگر غیر از این است که با تاکتیک اوت دستی ژاپن را بردیم؟

درخشان در پاسخ به سوالی درباره تعویض های ایران در دیدار برابر قطر هم گفت: اصلا ماندم چطور شهریار مغانلو که یک دقیقه در طول جام بازی نکرده بود در دقایق پایانی بازی به میدان آمد؟ این تصمیم واقعا اشتباه بود. تمام تصمیمات ما در طول بازی برابر قطر این بود که مهاجم در زمین زیاد کنیم و از بازیکنان دیگر بخواهیم توپ را روی دروازه ارسال کنند. کل بازی این شده بود که شاهد بازی مستقیم باشیم.

او درباره عملکرد خط دفاع ایران در طول بازی های جام ملت های آسیا هم گفت: متاسفانه خط دفاع ما واقعا ضعیف بود و قبل از بازی ها و در طول جام، با تیم قدرتمند بازی نکردیم که این ضعف مشهود باشد. تیم های ضعیف هم روی دروازه ما به راحتی فرصت گلزنی ایجاد می کردند اما این ضعف را کادر فنی ایران ندید و به دنبال رفع این مشکل نرفتند. البته درباره تیم ملی می گویند بر خلاف خط دفاع، خط حمله تیم ملی خوب بوده که به نظر من چون نفرات خط حمله خوب بودند، ایران در خط حمله خوب کار می کرد و از نظر تاکتیکی کادر فنی برنامه ای برای این موضوع نداشت.

درخشان به نفرات کادر فنی تیم ملی اشاره کرد و گفت: مربیان تیم ملی چه تجربه ای داشتند؟ کدامشان تجربه داشتند؟ خیلی مهم است که کادر فنی با تجربه باشد و در بازی های بزرگ و شرایط حساس به سرمربی کمک کند. دستیاران آقای قلعه نویی در حدی نبودند که به سرمربی کمک کنند.

وی به حواشی نشست های خبری امیرقلعه نویی قبل از بازی ها اشاره کرد وگفت:  ما یاد گرفتیم حاشیه ها را زیاد کنیم واصل موضوع را فراموش کنیم. به جای اینکه از مسائل فنی تیم صحبت کنیم دائم می گوییم خبرنگاران با تیم ملی همراهی نکردند و داور اینچنین است و آنچنان است. این حرف ها تنش ایجاد می کند و باعث می شود ذهن بازیکن از مسائل فنی دور باشد.

درخشان در ادامه گفت: قبل از بازی با قطر همه فکر می کردند کار تمام شده است و ما قهرمان هستیم. کاری که تمام نشده است را تمام شده می دانستیم. ما پیش پیش برای جام جهانی هم برنامه ریزی کرده بودیم که چه کسی روی نیمکت نشیند و چه کسی چه کار کند. با حذف کره هم قهرمانی را 100 درصد برای خود می دانستیم در حالی که از حذف این تیم برابر اردن باید می ترسیدیم که سر تیم خودمان نیاید. بعد از حذف ژاپن فکر می کردیم حالا جام را چطور باید بالای سر ببریم! از آن طرف اردن صعود کرده بود دیگر خیالمان راحت بود فکر می کردیم جام در دست ماست. در حالی که از باخت کره برابر اردن باید می ترسیدیم. فکر می کردیم قطر را راحت شکست می دهیم چون هر بار 3 یا 4 گل به این تیم زده ایم. البته در بازی برابر قطر، آنها زود گل خوردند و اگر اینطور نبود، بازی طور دیگری پیش می رفت. آنها می توانستند بازی را با اختلاف ببرند چون یکی دو فرصت خوب را هم به گل تبدیل نکردند.

او در پاسخ به سوالی درباره آینده همکاری امیر قلعه نویی با تیم ملی هم گفت: اگر قرار است با آقای قلعه نویی ادامه دهیم باید بدانیم با کدام تاکتیک و برنامه قرار است ادامه بدهیم؟ این وضعیت فوتبال ما در پنج بازی جام ملت های آسیا با امیر قلعه نویی بود. یک روز بالا، یک روز پایین، یک روز بد و یک روز زیر صفر بودیم. یک روز هم ژاپن را با خلاقیت بازیکنان شکست می دهیم.

درخشان با مقایسه دوره سرمربی گری کی روش در تیم ملی فوتبال ایران با امیر قلعه نویی گفت: کی روش اگر شناور بازی نمی کرد و تیمش رو به جلو نبود که آن را بلد نبود، حداقل دفاع کردن و کارهای دفاعی را بلد بود. او به بازیکنان یاد داده بود چطور دفاع کنند اما تیم ملی در دفاع بد بود و در خط حمله هم روی خلاقیت بازیکنان به گل می رسید. ما در بازی های دوستانه هم شاهد ضعف خط دفاع بودیم اما برای رفع این ضعف کاری نکردیم.

انتهای پیام

نظرات

captcha