پرواز بمب افکن های راهبردی روسیه نزدیک «آلاسکا»

شماری از بمب افکن ها و جنگنده های رهگیر روسیه روز چهارشنبه در نمایش قدرت با رعایت قوانین هوانوردی بین المللی نزدیک ایالت آلاسکا پرواز کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روسیه روز چهارشنبه اعلام  کرد که دو فروند بمب افکن راهبردی «توپولوف-95» بر فراز آبهای نزدیک ایالت آلاسکا در آمریکا پرواز کردند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» روسیه اعلام کرده که این بمب افکن ها در حریم هوایی بین المللی پرواز کردند.

هواپیمای توپولوف-95 روسیه با اسکورت 2 فروند جنگنده سوخو-30 حدود 9 ساعت پرواز کرد.

وزارت دفاع روسیه گفت که آنها بر فراز دریاهای «برینگ» و «چوکچی» پرواز کردند. سپهبد «سرگئی کوبیلاش» از مقام های ارشد نظامی روسیه گفت:«این پرواز بر اساس قوانین بین المللی برای استفاده از حریم هوایی انجام شد.»

کارشناسان امور هوانوردی بر این باورند که تهدید روسیه در شمال آمریکا فقط برای نمایش نیست و روسیه چیزی فراتر از یک پیام ارسال می کند. در این بین، ایالات متحده فاقد ظرفیت نظامی برای مقابله با تهدیدات جنگی همزمان از سوی مسکو و پکن است.

نوراد (فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی) اعلام کرد که چهار هواپیمای نظامی روسیه را در منطقه شناسایی دفاع هوایی آلاسکا  شناسایی کرده است.

نوراد در بیانیه ای اعلام کرد:«هواپیمای روسی در حریم هوایی بین المللی باقی ماندند و وارد حریم هوایی مستقل آمریکا یا کانادا نشدند.»

«ولادیمیر پوتین» در سال 2007 رویکرد دوران شوروی مبنی بر اعزام بمب افکن های راهبردی برای گشت زنی منظم به خارج از مرزهای روسیه را احیا کرد.

تحلیلگران بر این باورند که روسیه با نفوذ در منطقه دفاع هوایی آلاسکا پیام های پنهان به ارتش آمریکا ارسال می کند.اول از همه، روسیه با اینگونه ماموریت ها به توانایی خود برای تهدید ساحل غربی ایالات متحده اشاره می کند. تقویت غرور و قدرت روسیه، در دکترین راهبردی رئیس جمهور روسیه نقش اساسی دارد.

پایان پیام/

نظرات

captcha