بلینکن: سعودی ها همچنان مایل به عادی سازی روابط با اسرائیل هستند

وزیر خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه مدعی شد که ولی عهد سعودی تمایل خود برای پیگیری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به او ابراز کرده اما دو شرط برای آن گذاشته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه مدعی شد که «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی تمایل خود برای پیگیری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به او ابراز کرده است.

بلینکن طی نشست خبری در سفارت آمریکا در قدس اشغالی بعد از دیدار با مقامات صهیونیست، گفت که بن سلمان اما شرط اجرای عادی سازی روابط را آتش بس در نوار غزه و ایجاد مسیر مشخص و معتبر برای تشکیل کشور مستقل فلسطین توصیف کرد.

وی با بیان اینکه با مقام صهیونیست درباره واکنش حماس به توافق پیشنهادی مبادله اسرا گفتگو کرده، توضیح داد: «جا برای رسیدن به آنچه می خواهیم وجود دارد. اما مواردی وجود دارد که در پاسخ حماس به این پیشنهاد، پذیرفته نشد».

به نوشته وبگاه شبکه «الجزیره»، وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «من به نخست وزیر و دو مقام اسرائیلی گفتم که بهای عملیات نظامی علیه غیرنظامیان در غزه همچنان بالا است. ما از اسرائیل می خواهیم تا برای کمک به غیرنظامیان غزه بیشتر تلاش کند».

بلینکن ضمن تاکید بر لزوم حفظ اقدامات آژانس امدادرسانی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی در نوار غزه، اما ادعا کرد: «ما از اتهامات وارده به تعدادی از کارکنان آنروا مبنی بر مشارکت آنها در حملات 7 اکتبر بسیار نگران هستیم».

در حالی که آمریکا و متحدانش طی هفته های اخیر به تنش زایی و بی ثبات کردن منطقه غرب آسیا اقدام کرده اند، وی مدعی شد: «ایران و حامیانش به تشدید تنش ها و گسترش چرخه خشونت در منطقه ادامه می دهند و ما به دفاع از منافع خود ادامه خواهیم داد».

پیش از این، نشریه «اسرائیل هیوم» شامگاه سه شنبه نوشت که نخست وزیر رژیم صهیونیستی با درخواست وزیر خارجه آمریکا برای دریافت ارزیابی امنیتی از وضعیت جنگ غزه مخالفت کرده است. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/

نظرات

captcha