دبیر ستاد خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد؛

بازسازی تربیتی محکومان زن با مجازات های جایگزین حبس

نشست «راهبردهای فرهنگی - تربیتی برای محکومان زن و مسأله مجازات های جایگزین حبس» توسط ستاد خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نشست که پیش نشست میز تخصصی «امنیت زنان در خانواده و جامعه» بود، فهیمه فرهمند پور، دبیر ستاد خانواده و زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مجازات های جایگزین حبس می تواند ضمن کاهش آسیب های ناشی از حبس، فرصتی برای بازسازی اخلاقی و تربیتی محکومان زن فراهم آورد.

وی افزود: نظام اسلامی باید تلاش کند تا این فرصت را جهت تمهید شرایط بازگشت این بانوان به کانون خانواده و دوری از شرایط جرم ساز و عرصه های آسیب زا فراهم کند.

فرهمندپور همچنین اقدام شورای فرهنگی و اجتماعی خانواده و زنان طی 2 سال اخیر برای ایجاد زمینه همکاری بین حوزه علمیه خواهران و قوه قضائیه در این زمینه را مورد توجه قرار داد و این اقدام را دارای آثار مثبت ارزیابی کرد.

دبیر ستاد خانواده و زنان همچنین بر بهره گیری از الگوهای موفق و به کارگیری راهکارهای فرهنگی، آموزشی در زمینه اصلاح محکومان و بازگشت آن ها به زندگی سالم بر بهره مندی از ظرفیت کارشناسی حوزه های علمیه خواهران و بهره گیری از ظرفیت کارگروه ماده 79 مجازات اسلامی تأکید کرد.

در ادامه این نشست مدیر حوزه علمیه خواهران الزهرا ( س) در خصوص طرح طیب و همکاری دلسوزانه این نهاد دینی در جهت برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره ای و تلاش جهت اصلاح تربیتی و تقویت مبانی اعتقادی مجرمین زن و اثرگذاری بر رفتار محکومان و تقویت ارتباط آنها با خانواده توضیحاتی ارائه کرد.

همچنین در این نشست حاضران در خصوص حدود قانونی مجازات های جایگزین حبس، نقش دستگاه های فرهنگی و نهادهای پذیرنده مجرمین بر اساس این قانون و نحوه همکاری دستگاه ها بحث و تبادل نظر کردند.

با توجه به گزارش مدیر کل بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور از تجربه موفق این اداره کل در زمینه همکاری با قوه قضائیه و تلاش مؤثر در راستای بازپروری دینی و فرهنگی جمعی از محکومان طی این فرایند همکاری، مقرر شد نشست بعدی با میزبانی سازمان اوقاف و جهت ارائه کامل گزارش این سازمان تشکیل شود.

در این نشست جمعی از مسئولان قوه قضائیه شامل؛ معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه 38 امنیت اخلاقی، مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و سرپرست معاونت اجتماعی این قوه در استان تهران و سرپرست مجتمع قضائی ارشاد؛ همچنین معاون راهبردی سازمان تبلیغات اسلامی و سرپرست اداره کل بانوان و خانواده این سازمان، مدیر کل بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، معاون توانمندسازی اداره کل امور زنان و خانواده شهرداری تهران و مدیر حوزه علمیه الزهرا ( س) و مدیرعامل کانون دانش آموختگان این حوزه حضور داشتند.

نظرات

captcha