بر اساس توافقنامه ایران و عراق؛

استفاده از گذرنامه ویژه اربعین در طول سال

بر اساس توافقنامه بین ایران و عراق، قرار شد امکان بهره برداری از گذرنامه ویژه اربعین که نسبت به قبل با سرعت بالاتر و هزینه کمتری صادر می شود، در طول سال برای زائران وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، معاون وزیر کشور در این نشست مشترک، توافق های امروز را فصل جدیدی در همکاری های ایران و عراق و روابط از جمله در امور مرزی دانست.

میراحمدی افزود: تفاهم نامه ای در امور اربعین، تجارت مرزی و ترانزیت کالا و مسافرین در 36 محور با هیأت عراقی به نتیجه رسیده است که طبق آن توافق شد تبادل اطلاعات کالاها به شکل برخط بین دو کشور انجام شود و تسهیلاتی که در مرز مهران و در ایام اربعین ارائه می شد، در سایر مرزها و در کل ایام سال برقرار باشد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور افزود: طرفین توافق کردند امکان بهره برداری از گذرنامه ویژه اربعین که نسبت به قبل با سرعت بالاتر و هزینه کمتری صادر می شود، در طول سال برای زائران وجود داشته باشد.

وی افزود: درحوزه حمل و نقل طرف عراقی متعهد شد اقدامات مناسبی را برای ورود شرکت های عراقی جهت ترانزیت مسافر از درون مرزهای ایران، توسعه پایانه های مسافربری در داخل عراق و ایجاد شرایط مناسب برای زائرین، همچنین تشکیل کمیته مشترک از نیروهای پلیس و وزارت راه و ترابری طرف ایرانی با طرف عراقی در راستای کاهش تصادفات در ایام اربعین در دستور کار قرار گیرد.

میراحمدی عنوان کرد: در حوزه مسائل مرزی هم با سرلشکر عمر الوائلی رئیس هیأت گذرگاه های مرزی عراق توافق های خوبی حاصل و به امضای طرفین رسید. از جمله در مورد گذرگاه ها و بازارچه های مرزی فعال و غیر فعال بنا شد در یک ماه آینده جلسه مشترکی برگزار شود تا اختلاف نظرها در مورد گذرگاه ها و بازارچه ها رفع شود.

وی افزود: همچنین در حوزه اقتصاد مرزی و امر ترانزیت کالا توافق شد در راستای ایجاد سرعت در ترانزیت، عوامل انسانی کاهش پیدا کرده و انتقال برخط اطلاعات از طریق سامانه های تعریف شده در دستور کار قرار بگیرد.

میراحمدی در پایان عنوان کرد برای جلوگیری از تغییرات و محدودیت های لحظه ای در مرزها توافق شد حداقل 48 ساعت زودتر اطلاع رسانی و هرگونه تغییر با توافق دوطرف باشد و از اتخاذ تصمیمات لحظه ای اجتناب شود. همچنین در مورد شمار زائرین برخلاف گذشته که عدد خاصی به دلیل محدودیت های کشور عراق اعلام می شد، با توجه به حسن نظر و دیدگاه های همسوی دولت محترم آقای سودانی و وزرای مربوطه، طرف عراقی آمادگی خود را برای پذیرایی از بیش از پنج میلیون زائر ایرانی اعلام کردند.

در ادامه این جلسه سپهبد سعد معن ابراهیم، مشاور وزیر کشور عراق اظهار کرد یکی از مهمترین اولویت های ما در مذاکرات دو روزه با طرف ایرانی تسهیل حمل و نقل زائرین ایرانی از درون خاک دو کشور به داخل مرزهای طرف دیگر است.

وی با اشاره به کاهش جرم و جنایت در عراق در سال گذشته، اظهار کرد: برخلاف تصویری که رسانه های غربی در تلاش هستند تا از عراق نشان دهند، این کشور در امنیت کامل به سر می برد و پذیرای زائرین و مسافران ایرانی خواهد بود.

سرلشکر عمرالوائلی نیز در ادامه جلسه امروز در محل وزارت کشور ایران را ادامه نشست های مهمی دانست که از حدود دو ماه قبل در عراق برگزار شده و در آن موضوعات مختلف و مهمی در سه محور اصلی خدمت به زوار، تسهیل امور تجاری و فعال سازی ترانزیت کالا مورد بحث قرار گرفته است.

الوائلی با اشاره به جایگاه و اهمیت بحث زائرین برای کشور عراق اظهار کرد: نخست وزیر عراق کمیته ای تحت عنوان «دیدارهای میلیونی» را تشکیل داده که زیرمجموعه های تخصصی آن در امور خدمات، حمل و نقل، گذرگاه های مرزی و امنیتی در حال بررسی مشکلات موجود و تلاش برای رفع آن در امور زوار اربعین هستند.

وی در پایان اظهار کرد: گذرگاه های کشور عراق برای ملت ایران در همه سطوح باز خواهد بود.

هیئت عراقی طی دیروز و امروز با حضور در وزارت کشور با مقام های ایرانی از جمله احمد وحیدی وزیر کشور مذاکره کردند.

نظرات

captcha