در شورای عالی انقلاب فرهنگی:

اولویت های کمیسیون سلامت شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین شد

دبیر کمیسیون سلامت شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تدوین آیین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی در بخش سلامت، خروج و جذب نخبگان پزشکی، فرهنگ سلامت و سواد سلامت از جمله اولویت های کمیسیون است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخستین جلسه کمیسیون سلامت شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه برگزار شد.

خسروپناه در این جلسه با تبریک اعیاد ماه رجب و گرامیداشت ایام الله دهه فجر اظهار کرد: انقلاب اسلامی انقلاب کاملا مردمی بود و بر اثر کودتا یا اقدامات نظامی شکل نگرفت چراکه امام(ره) با این رویکردها مخالف بودند. بنابراین مردم ولی نعمتتان این انقلاب هستند و برای حفظ این سرمایه اجتماعی باید تمام تلاشمان را به کار گیریم.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی در همه حوزه ها از فقه تا پزشکی دستاوردهای شگرف داشته است و یکی از عرصه هایی که در انقلاب به آن می بالیم عرصه پزشکی است، البته در موضوعات دیگر دانشمندان زحمات زیادی کشیدند اما در پزشکی پیشرفت های خوبی داشتیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از دغدغه های فعالان حوزه پزشکی در مواجهه با مصوبات شورا، مشارکت در این مصوبات است، به همین دلیل پیشنهادی از سوی فرهنگستان علوم پزشکی مطرح شد که با تدبیر اتخاذ شده؛ کمیسیون سلامت ذیل ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد.

خسروپناه اضافه کرد: هر مصوبه پزشکی در این کمیسیون مطرح می شود و به ستاد علم و فناوری ارائه و در نهایت در شورای معین یا صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تصویب بررسی می شود. خوشبختانه در این کمیسیون از متخصصان مختلف استفاده شده و رویکرد میان رشته ای مدنظر است تا با نگاه حکمرانی درباره سلامت تصمیم گیری شود.

وی ادامه داد: کمیسیون سلامت اولویت های سلامت را مشخص کند و ذیل کمیسیون میزهای موضوعی تعریف شود. هر میز به یک مقوله می پردازد و هر میز چهار وظیفه راه بینی(رصد)، راهبردی (تعیین سیاست ها)، راهبری (هدایت دستگاه ها) و راه سنجی (اثربخشی مصوبات) را باید مدنظر داشته باشد. اختیارات کمیسیون اختیارات خوبی است و به حمدالله کمیسیون سلامت پیوند خوبی با فرهنگستان علوم پزشکی دارد.

دکتر حسن ابوالقاسمی، دبیر کمیسیون سلامت شورای عالی انقلاب فرهنگی با خوشحالی از فصل جدید همکاری حوزه سلامت با شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اولویت های حوزه سلامت گفت: اولویت هایی که قصد داریم با راه اندازی کمیسیون سلامت به آنها ورود کنیم موضوعاتی نظیر نقش سلامت در نقشه جامع علمی کشور، تدوین آیین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی در بخش سلامت، خروج و جذب نخبگان پزشکی، فرهنگ سلامت و سواد سلامت، دیپلماسی علمی، مقابله با آپارتاید علمی و سلامت معنوی است.

نظرات

captcha