رحیمی خبر داد؛

آزادی 996 زندانی و اعطای عفو مجازات به 1800 نفر

معاون قضائی قوه قضائیه از آزادی 996 نفر زندانی و اعطای عفو مجازات به بیش از 1800 نفر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضائی قوه قضائیه درباره جزئیات عفو و تخفیف مجازات محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی از سوی مقام معظم رهبری به مناسبت عید مبعث، سال روز پیروزی انقلاب اسلامی و اعیاد شعبانیه اظهار کرد: در این مرحله اسامی 2 هزارو 827 نفر که پرونده آن ها در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده بود و شرایط استحقاق عفو را داشتند، پس از تأیید و ارسال توسط ریاست قوه قضائیه به محضر مقام معظم رهبری، مورد موافقت ایشان قرار گرفت.

وی افزود: از مجموع 2 هزارو 827 نفر مشمول عفو و تخفیف مجازات در این مرحله 996 نفر مشمول عفو منتهی به آزادی و مختومه شدن پرونده و هزارو 831 نفر باقیمانده مشمول تخفیف مجازات شدند.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی در رابطه با محکومان دادگستری ها که مشمول عفو رهبری شده اند، گفت: 53 نفر از افرادی که در این دوره مشمول عفو شده اند، مجازات قطعی آن ها اعدام بود که با تخفیف، مجازات آن ها به حبس تغییر کرده است.

وی بیان کرد: 21 نفر از افراد مشمول عفو نیز محکومان ماده 20 هستند.

محکومان ماده 20 افرادی هستند که شرایط اولیه عفو را نداشته اند و رئیس قوه قضائیه راسا عفو آن ها را درخواست کرده است. مجازات این محکومان نیز غالباً اعدام بوده است .2 هزار و 380 مورد نیز سایر محکومان دادگستری ها بوده اند.

وی افزود: 6 نفر از افراد مشمول عفو از محکومان سازمان قضائی نیروهای مسلح و 367 نیز از محکومان سازمان تعزیرات حکومتی هستند.

معاون قضائی قوه قضائیه بیان کرد: در این مرحله 196 نفر از محکومان مشمول عفو از محکومان زن، 35 نفر اتباع بیگانه، 34 نفر محکومان امنیتی و 3 نفر زیر 18 سال هستند.

نظرات

captcha