داستان مهر- وِجتِبل- 11

اعتراض به سگ گردانی

بیست دقیقه بعد از این تماس، دیگر از سگ گردانی خبری نبود اما کسی نمی دانست قضیه از کجا آب خورده است.

به گزارش خبرگزاری مهر؛ وِجتِبل داستان یک خانواده ایرانی است که با اتفاقات گوناگون دست و پنجه نرم می کنند و وقایع مختلف و جالبی را پشت سر می گذارند؛ وقایعی که از جنس آگاهی، شادی، غم و گاهی هم هیجان است. قسمت قبل آن را اینجا بخوانید. یازدهمین قسمت آن را در زیر بخوانید:

- بچه ها! آزادید حرفای خصوصی تموم شد.... نظرت خیلی دقیق و درسته ولی یه نکته همیشه تو ذهن من بوده اونم اینه که آدمی که ظاهرالصلاحه و همه به اسم حزب اللهی می شناسنش با رفتاراش باعث بدبینی مردم به دین نشه . نمونه ش همین حسن آقا و ممد آقا که درست روبروی خونمون تو پارکینگ هیئت دارن .

- چقدر هم بهت حساسن .

- آره بابا ول کن نیستن . حساس شدن که چرا نمیای هیئت ما.

- خب برو مگه چی می شه بری؟ زنش هم چند روز پیش می گفت آقا ایرج کجا می ره هیئت، چرا اینجا نمیاد؟

- آخه مگه عقلم کمه برم هیئتشون؟!

حمیدرضا و محسن به همان هیئت روبروی خانه شان می رفتند و ایرج هم مانعشان نمی شد. بی توجهی ایرج به هیئت روبروی خانه شان به عنوان شخصی که در کوچه مقبولیت دارد متولیان این هیئت را حساس کرده بود. در اصل آنها می خواستند با آوردن ایرج به هیئت مانع زیر سوال رفتن شخصیت خود و هیئتشان شوند. اما از سوی دیگر ایرج نیز در این مسائل زیرکی خاصی داشت و می دانست که نباید پا به این هیئت بگذارد تا مبادا در ذهن اهل کوچه تأیید شوند. ایرج ابتدا می گفت چه خوبه که لااقل حسن آقا بعضی وقتا میاد مسجد اما بعد به این نتیجه رسید که ای کاش به مسجد نمی آمد چرا که برخی افراد با همان افکار منحط و روح بیمار به مسجد می آیند و به جای اینکه محیط مسجد رشدشان بدهد باعث مکدر شدن حال مسجدی ها هم می شوند. یک شب بعد از نماز عشا که با هم از مسجد بیرون آمدند حسن آقا به ایرج گفت: «یکی از همسایه ها نذر داشت، گفتم تو نمی تونی، پولت رو بده به من خودم انجام می دم. این کارتشه بی زحمت 2 میلیون از کارتش بزن به این حساب.» بعد از اینکه ایرج کارت به کارت کرد فرصت را مناسب دید و گفت: «راستی حسن آقا این زنه که امروز عصر تو هیئت داشت برای خانم ها مداحی می کرد صداش قشنگ و راحت شنیده می شد. شرعا این کار ایراد داره.»

ایرج از روی صفای درونش فکر می کرد انتقادش با استقبال روبرو می شود اما برخورد دور از انتظار حسن آقا و اینکه وانمود می کرد صدا اصلاً بیرون نمی آید نشان داد که به او برخورده است. بعد از این واکنش، ایرج تازه متوجه شد شماره کارت و نذری برای فریب بوده است؛ در واقع او می خواست با این کار به طور غیرمستقیم از ایرج هم برای هیئت پول بگیرد.

روحیه ایرج به قدری حساس بود که به راحتی از فکر شخصیت های فرصت طلب بیرون نمی آمد مگر اینکه موضوع مهمی دیگری پیش می آمد. یکی از نمازگزاران مسجد با کامران، پسر یکی از همسایه های مسجد، به خاطر سگ گردانی بگومگو می کردند. برخورد کامران به قدری تند بود که خون ایرج به جوش آمد. قضیه با پادرمیانی یکی از کسبه حل شد اما برای ایرج نه. بدون اینکه از خود ردی به جا بگذارد رفت خانه و از فاطمه خواست که با 110 تماس بگیرد. فاطمه هم سریع گوشی را برداشت و چون خیلی از سگ می ترسید با عصبانیت به 110 گفت: «آقا این چه وضعیه! سگ به چه بزرگی تو پیاده رو، آدم جرأت نمی کنه بره مسجد، چرا رسیدگی نمی کنید؟ به باباش بگید جلوی بچه شو بگیره. باباش نصاب ماهواره س».

بیست دقیقه بعد از این تماس، دیگر از سگ گردانی خبری نبود اما کسی نمی دانست قضیه از کجا آب خورده است. ایرج معتقد بود درست است که احتمال حمله سگ به عابران خیلی پایین است اما همین که مردم احساس می کنند امکان دارد سگ به آنها حمله ور شود باعث ناامنی افراد می شود. ایرج این را هم به تجربه دریافته بود که پرخاش و خشونت سگ بازها بیشتر از خود سگ است چرا که هر وقت به آنها حتی با لحن ملایم تذکر می دهی که پیاده رو جای حیوانات وحشی نیست نزدیک است به انسان حمله کنند. بنابراین عاقلانه ترین کار تماس با 110 است.

دوشنبه شب قرار بود فاطمه برای شام فلافل درست کند. به همسرش گفته بود خواستی به خانه بیایی مقداری خیارشور هم بگیر. مثل همیشه آنقدر به مغازه ها و مردم دقت کرد که اصلاً در خاطرش نبود باید خرید کند. از مشاهده رفتار مردم اصلاً خسته نمی شد و با دقت تجزیه و تحلیل شأن می کرد. از شانس خوبش قهرمان را دید که از روبرو می آمد. خیارشورهای قهرمان به قدری خوش طعم بود که همیشه از او خرید می کردند. البته کاسب مطمئنی هم بود. تا قهرمان را نزدیک قنادی دید گفت: «سلام آقا قهرمان! چه خوب شد دیدمت وگرنه اصلاً یادم نبود که باید خیارشور بخرم. می رفتم خونه باید دوباره برمی گشتم مغازه ت». قهرمان هم با خنده پاسخ داد: «خوبه دیگه از این به بعد هر وقت منو می بینی یاد خیارشور می افتی.»

فاطمه با لذتی که از چهره اش مشخص نبود امام ایرج خوب درک می کرد برای همسر و بچه هایش لقمه درست می کرد و انگار نه انگار خودش از همه گرسنه تر است. حمیدرضا همین که لقمه فلافش را از مادرش گرفت و مراقب بود سالادهایش از بس پر و پیمان بود نریزد گفت: «بابا! حسن آقا منو دید و گفت بابات که از هیئت ما خوشش نمیاد باز خوبه تو میای هیئتمون. می خواستم بهش بگم بابام از اینکه تو هیئتتون به نماز اهمیت نمی دید ناراحته، گفتم شاید یه چیزی بهم بگه. البته الان پشیمونم که جوابشو ندادم. به قول شما بعضی حرفا رو باید بزنی تا طرف فکر دیگه ای نکنه. درست نمی گم بابا؟»

- موافقم. بعضی آدما مستعد کج فهمی ان . نه اینکه خدا این طور آفریده باشه ها، نفس پرستی به این سمت می کششون. وقتی این قدر دین ما به نماز اون هم نماز سر وقت اهمیت داده، بعد تو که مسئول هیئتی و مردم بهت اطمینان می کنن نذری شونو می دن بهت، می دونی و بارها شنیدی که امام حسین روز عاشورا نماز رو سر وقت خوند ، چرا ساعت 2 بعد از ظهر چند تا طبل بزرگ به اندازه وانت راه می ندازی تو خیابون و انگار نه انگار که 2 ساعت قبلش صدا زدن که بشتاب به سوی نماز! خب آدم باهوش یه لحظه فکر کن! امام حسین می دونست اگه نماز رو بیرون چادر بخونن حتماً دشمن تیربارون می کنه ولی اهمیتش به قدری هست که امر می کنه به جماعت و علنی خونده بشه .

- واقعاً امام حسین می د ونست که چند نفر کشته می شن؟

- بله. حالا شما بگید ! حق ندارم به هیئتشون بی توجهی کنم؟ به شما هم چیزی نگفتم که خودتون انتخاب کنید، به اصرار من نباشه . قضیه عاشورا و هیئت امام حسین تفکر می خواد. خواستم خودتون بهش برسید.

- من هم تا حالا به خاطر قورمه سبزی و قیمه هاش می رفتم. هیئتشون پولداره . اما دیگه نمی رم.

این داستان ادامه دارد...

نظرات

captcha