فتاحی:

تعرفه آب، برق و گاز مددجویان در برنامه هفتم رایگان شد

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی، تعرفه مشترکان آب و برق و گاز مددجویان در برنامه هفتم توسعه کشور رایگان شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین فتاحی، با اشاره به تعامل خوب کمیته امداد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، افزود: همواره دغدغه نمایندگان، تصویب قوانینی برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مددجویان تحت حمایت است. در سنوات مختلف بعد از انقلاب، قوانین حمایتی خوبی جهت رفاه حال محرومان به تصویب رسیده که از جمله آنها می توان به بحث معافیت از هزینه های دادرسی، معافیت های مالیاتی، معافیت از پرداخت ارزش افزوده و دیگر موارد اشاره کرد.

وی گفت: در طول فعالیت مجلس یازدهم، بخشی از دغدغه ها برطرف شده است و به دنبال رفع دیگر مشکلات مددجویان از طریق تصویب قوانین راه گشا هستیم.

فتاحی با تقدیر از حضور مؤثر نمایندگان در حوزه های انتخابیه بود که از نزدیک با مشکلات مردم روبرو می شوند، خاطرنشان کرد: در خصوص بحث های مالیاتی، در قانون ارزش افزوده لحاظ شده تا بخشی از مالیات دریافتی جهت جبران هزینه های محرومان و افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، به این افراد عودت داده شود. البته به دلیل اینکه آئین نامه اجرایی این امر در دولت همچنان در حال بررسی است، هنوز به طور کامل اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه در حوزه مسائل حمایتی و معیشتی و همچنین تسهیلات اشتغال، شاهد رشد خوبی بودیم، گفت: در ابتدای مجلس یازدهم، تسهیلات بانکی اشتغال زایی 4,900 هزار میلیارد تومان بود که در سال 1402 این رقم به 35 هزار میلیارد تومان افزایش یافت که رشد قابل توجهی را نشان می دهد. تسهیلات یاد شده در بودجه سال 1403 نیز 35 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد افزود: همچنین در مجلس یازدهم بحث مسکن محرومان مطرح شد که مبالغ خوبی برای کمیته امداد و بهزیستی پیش بینی کردند.

وی به رشد مستمری مددجویان در طول فعالیت مجلس یازدهم پرداخت و افزود: در ابتدای سال 1399 به ازای هر یک نفر میزان مستمری 198 هزار تومان بود گفت که این رقم در سال 1403 احتمالاً به یک میلیون تومان افزایش می یابد.

فتاحی در ادامه به دو قانونی که در دستور کار مجلس بوده اشاره کرد و یادآور شد: در حوزه اشتغال، کمیته امداد به عنوان یکی از نهادهای اصلی ایجاد اشتغال در کشور در ماده 6 قانون برنامه هفتم مشخص و مقرر شد دولت آن نیازها و امکانات لازم را در اختیار امداد قرار دهند. همچنین دولت و مجلس در ماده 31 همانند برنامه ششم توسعه کشور، مجدداً به تفاهم رسیدند که علاوه بر یارانه های نقدی که مددجویان تحت پوشش دریافت می کنند، هر سال حداقل مستمری خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی بر مبنای متوسط 20 درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار تصویب شود.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با بیان اینکه در ماده 31 بند الحاقی 2 مطرح شد که کمیته امداد و بهزیستی با هدف توانمندسازی و ایجاد درآمد پایدار افراد تحت پوشش خود و افراد کم درآمد جامعه در طرح های اشتغال خرد و خانگی با رویکرد زنجیره های تولیدی و تعیین سهم در رشد تولید ملی، آنها را دارای شغل پایدار کنند، افزود: در همین راستا دولت نیز مکلف شده است تسهیلات قرض الحسنه و کمک های خیرین و نهادهای عمومی را در اختیار کمیته امداد قرار دهد.

وی با اشاره به دیگر موارد مطرح شده در برنامه هفتم توسعه گفت: در برنامه هفتم توسعه، همانطور که در بودجه سنواتی سال 1401 پیش بینی شده بود، تعرفه مشترکان آب و برق و گاز مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که سقف حدود مصرف را رعایت کنند، رایگان اعلام شد. از سوی دیگر در بحث انشعابات آب و برق و گاز، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی و انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب معاف شدند.

فتاحی گفت: در بودجه 1403 معافیت پرداخت حق بیمه صندوق بیمه همگانی برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، معافیت از پرداخت حق بیمه پایه سالانه صندوق بیمه همگانی، وام های رفاه دانشجویی که با اولویت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی پرداخت خواهد شد، مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امسال در قانون بودجه سنواتی در خصوص مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تصویب شد که در صورتی که این افراد در سه دهک پایین درآمدی قرار داشته باشند، وام مسکن به میزان چهار میلیارد ریال به این افراد اختصاص خواهد یافت.

فتاحی همچنین به افزایش 30 درصدی مستمری مددجویان در سال آینده اشاره و اعلام کرد که این مصوبات در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده که به شورای نگهبان ارسال شده و بعد از تأیید به عنوان قانون ابلاغ خواهد شد.

وی درباره آمار عملکرد معاضدت های حقوقی به مددجویان در استان ها در 9 ماهه سال 1402 گفت: 1391 دعاوی حقوقی، 710 دعاوی امور حسبی، 960 دعاوی مالی، 501 دعاوی ثبتی و 384 دعاوی کیفری در این مدت داشته ایم.

نظرات

captcha