با حضور اژه ای صورت گرفت

افتتاح 5 طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد

آیین رونمایی از پروژه های طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک با حضور رییس دستگاه قضا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه عید بزرگ مبعث و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، آئین رونمایی از پروژه های طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک، صبح امروز چهارشنبه (18 بهمن) با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس دستگاه قضا برگزار شد.

سکوی دیجیتال خدمات ثبتی «کاتب»

با راه اندازی این سکو که با عاملیت اجرایی کانون سردفتران و دفتریاران عملیاتی خواهد شد، کلیه خدمات ثبتی به صورت تجمیع شده در بستر کاتب ارائه خواهد شد و مردم خواهند توانست خدمات کاتب را از طریق تلفن هوشمند همراه و درگاه وب، پیامک و کد دستوری #2282* دریافت نمایند.

وبسایت kateb.ir نیز برای دسترسی مردم به کانال ها و ارایه توضیحات در خصوص این پروژه در خدمت مردم خواهد بود. به علاوه برای افرادی که به هر دلیل امکان استفاده از کانال های دیجیتال را ندارند، خدمات کاتب از طریق دفاتر اسناد رسمی نیز در دسترس خواهد بود.

طبعاً با توجه به طراحی صورت گرفته، ارایه خدمات ثبتی به صورت شبانه روزی شده، نیاز شهروندان برای مراجعه به مراکز ثبتی کاهش خواهد یافت.

مخزن الکترونیک اسناد رسمی کشور با هدف حذف اسناد کاغذی و اوراق بهادار

با استفاده از این مخزن، امکان مدیریت انواع سند رسمی صادره سازمان میسر شده و در نتیجه انتظار می رود کاهش قابل ملاحظه ای در پرونده های ثبتی قضایی انجام گیرد.

این مخزن به امضای الکترونیک رسمی کشور تجهیز شده است و به عنوان مرجع الکترونیک پاسخگویی به استعلامات عمل خواهد نمود و بسیاری از مشکلات حقوقی و قضایی کشور را مرتفع خواهد ساخت.

در فاز اول و همزمان با افتتاح مخزن، اسناد ملکی و سند اشخاص حقوقی به صورت الکترونیک صادر خواهد شد و در فازهای بعدی سایر اسناد صادره سازمان در بازه زمانی تا انتهای سال 1404 الکترونیکی خواهد شد.

مرکز پایش هوشمند خدمات ثبتی

با توجه به تعدد و تنوع سامانه ها و خدمات دیجیتال سازمان ثبت، راه اندازی این مرکز متمرکز که داده ها را به صورت بلادرنگ و از منابع اطلاعاتی مختلف گردآوری می کند و پس از تحلیل دقیق، اختلالات احتمالی و حتی نیازمندی های بعدی را پیش بینی می کند.

در این سیستم، داده ها در یک جا تجمیع و یکپارچه شده و توسط هسته اصلی سیستم پایش که شامل امکانات مختلف همانند یادگیری ماشینی، هوش مصنوعی، تحلیل پیشرفته و مدیریت داده های بزرگ، مدیریت سنجه ها و مدیریت اعلان ها است، بررسی و تحلیل می شود.

سامانه تعیین نام هوشمند شرکت ها و مؤسسات تجاری

در حال حاضر یکی از دلایل تاخیر در ثبت شرکتها در کشور، طولانی بودن فرآیند تعیین نام است که بعضاً ماه ها به طول می انجامد.

سامانه تعیین نام با بهره گیری از قوانین هوش مصنوعی و اتصال به پایگاه های اطلاعاتی مرتبط این امکان را برای مردم فراهم می کند تا نام پیشنهادی خود را مورد ارزیابی قرار دهند و در صورتی که از نظر سامانه نام پیشنهادی قابل ثبت باشد، نسبت به ارایه آن در سامانه ثبت شرکتها اقدام کنند.

با استفاده از این سامانه عملاً زمان تعیین نام از یک ماه به کمتر از چند دقیقه کاهش خواهد یافت.

پروژه زیرساخت ابر اختصاصی خدمات ثبتی

این پروژه، مدیریت مراکز داده مختلف سازمان را به صورت یکپارچه میسر می سازد.

در نتیجه بهره گیری از این زیرساخت، علاوه بر اینکه بهره وری تجهیزات، بیش از 50 درصد افزایش می یابد و در نتیجه هزینه های مجموعه برای توسعه به میزان قابل ملاحظه ای کاسته می شود، پایداری و در دسترس پذیری خدمات نیز به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داشت و امکان ارایه خدمات پایدار به شهروندان فراهم خواهد شد.

گفتنی است، طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک از سال 1401 و با هدف دستیابی به «سازمان ثبت هوشمند» طراحی، برنامه ریزی و اجرا شد و بیش از 700 نفر از متخصصین فنی و حوزه حرفه ثبت به عنوان بدنه اجاره ای طرح تحول دیجیتال ثبتی فعالیت داشتند. در حال حاضر طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت قریب به 40 درصد پیشرفت داشته است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، در انتهای سال 1403 به 80 درصد پیشرفت خواهد رسید و در پایان سال 1404 نیز این طرح به صورت کامل بهره برداری می رسد.

نظرات

captcha