نامدار مطرح کرد؛

ارایه خدمات تخصصی مربوط به ویلچر ویژه افراد کم توان در مرکزی جامع

معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر از ارایه خدمات تخصصی مربوط به ویلچر ویژه افراد کم توان در مرکز جامع توانبخشی خبرداد.

پیمان نامدار معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص فعالیت کلینیک مناسب سازی تخصصی ویلچر ویژه افراد کم توان که اخیراً در مرکز توانبخشی هلال احمر افتتاح شد گفت: برای افرادی که دچار مشکلات حرکتی هستند استفاده از ویلچر (صندلی چرخ دار) مناسب تنها راه تحرک و استقلال فردی است، مناسب بودن ویلچر زمانی تأمین می شود که ضمن استاندارد بودن اندازه و اجزای آن، بتواند به خوبی بدن را حمایت کرده و نیازهای کاربر را متناسب با و وضعیت بدنی و شرایط محیطی او برآورده کند.

وی ادامه داد: نامناسب و غیراستاندارد بودن اغلب ویلچرها از یک سو و استفاده نادرست کاربران از ویلچر از سوی دیگر، همواره منجر به بروز مشکلات جسمانی عمده ای می شود که برطرف شدن آن ها اغلب بسیار مشکل ساز بوده و خود نیازمند خدمات درمانی ویژه است.

معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر در خصوص خدمات متناسب کردن ویلچر با نیازهای ویژه افراد گفت: برای اولین بار در کشور، هم اکنون به عنوان دستاوردی جدید در مرکز جامع توانبخشی در واحد مناسب سازی تخصصی ویلچر در حال ارائه به متقاضیان هستیم.

نامدار اظهار کرد: طی دو سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه سلامت در هلال احمر انجام گرفته است و اقدامات دیگری هم در دستور کار است.

خدمات مناسب سازی تخصصی ویلچر

وی درباره خدمات مناسب سازی تخصصی ویلچر توضیح داد: این موضوع به مجموعه ای از خدمات تیمی، فنی و توانبخشی اطلاق می شود که کمک می کند تا کاربر بتواند به بهترین و مناسب ترین ویلچری که تمامی نیازهای بدنی و محیطی لازم را برطرف می کند دست یابد.

نامدار از مهم ترین مزایای یک ویلچر مناسب سازی شده نام برد و گفت: کمک به تحرک مناسب در محیط های مختلف و نقل و انتقال، کمک به نشستن صحیح و اصلاح الگوهای نادرست، پیشگیری از مشکلات ناشی از استفاده نادرست از ویلچر، ایجاد ایمنی و تعادل هنگام حرکات بدن، کمک به بهبود و توسعه عملکردهای روزانه و فعالیت های شخصی و اجتماعی و کمک به ارتقای اعتماد به نفس و سلامت روان از مزایای یک ویلچر مناسب است.

نشستن صحیح کاربر بر روی ویلچر

معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر گفت: قرارگیری صحیح و متعادل سر روی بدن، هم ترازی شانه ها و آزاد بودن بازوها برای حرکت، هم ترازی و صاف بودن لگن و پشت متناسب با انحناهای طبیعی آن، قرار گرفتن ران، زانو و مچ پاها در زاویه 90 درجه، قرار گرفتن پاها به صورت صاف بر روی زیرپایی نشستن صحیح کاربر بر روی ویلچر است.

وی در پاسخ به رایج ترین مشکلات ناشی از نامناسب بودن ویلچر اظهار کرد: مشکلات ناشی از نامناسب بودن ویلچر زخم های فشاری، ناهنجاری ها و بدشکلی دست ها پاها و ستون فقرات، ایجاد محدودیت سر در حرکت به اطراف و محدود شدن میدان دید و محدودیت در استفاده از دست ها و کاهش عملکرد است. همچنین اختلالاتی در تنفس، بلع و گوارش و ایجاد خستگی و درد بدن و عدم تعادل و گرفتگی عضلانی و در نتیجه آن کاهش اعتماد به نفس و ترس از مشارکت های اجتماعی ایجاد می کند.

فرآیند ارائه خدمات مناسب سازی تخصصی ویلچر در مرکز جامع چگونه است؟

نامدار گفت: این فرآیند منطبق با استانداردهای جهانی و در 8 گام صورت می پذیرد که هر یک از کاربران متناسب با وضعیت بدنی خود به تمامی و یا تعدادی از آن ها نیاز خواهند داشت. در گام اول با رجوع به مرکز و ملاقات با مسؤول ارائه خدمات جهت کسب اطلاعات اولیه اقدام شود و در مرحله بعد با انجام معاینه و ارزیابی اطلاعات تخصصی کمک به انتخاب مناسب ترین ویلچر می شود که مرحله سوم به حساب می آید.

وی افزود: در مرحله چهارم هزینه و نحوه سفارش ویلچر صورت گرفته می شود و بعد از مراحل آماده سازی ویلچر منطبق با تجویزی که برای کاربر انجام شده است، با چک کردن آن جهت اطمینان پیدا کردن از ایمنی و کارکرد صحیح تمامی اجزای آن صورت خواهد پذیرفت.

معاون بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر ادامه داد: در واقع در مرحله ششم است که فیت کردن ویلچر توسط تیم فنی برای اطمینان از مناسب بودن اندازه آن و تنظیمات درست ویلچر بررسی می شود و در دو گام آخر نیز با ارائه آموزش های تخصصی مورد نیاز به کاربران و پیگیری نحوه نگهداری و تعمیرات جهت مراقبت از ویلچر توضیح داده می شود.

نظرات

captcha