فیلم فجر 42 در آینه مهر؛

«آسمان غرب» پرتره محور نیست/ حماسه علی اکبر شیرودی

کارگردان فیلم «آسمان غرب» با اشاره به این که این فیلم اثری پرتره محور نیست یادآور شد که این اثر سینمایی به وقایع نخستین روزهای جنگ در یک بازه زمانی یک ماهه می پردازد.

محمد عسگری کارگردان فیلم «آسمان غرب» که در بخش سودای سیمرغ چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر حضور دارد و امروز چهارشنبه 18 بهمن ماه در خانه جشنواره برای اهالی رسانه به نمایش درمی آید درباره دغدغه پرداختن به شهید شیرودی در این فیلم که به نوعی یک فیلم پرتره است، به خبرنگار مهر گفت: فیلم «آسمان غرب» در حقیقت پرتره محور نیست و صرفا نام بزرگ شهید شیرودی را به دوش می کشد ولی به وقایع روزهای نخستین جنگ در یک بازه زمانی یک ماهه می پردازد.

وی ادامه داد: پرتره زمانی معنای درستی پیدا می کند که به شرح حال زندگی یک شهید شاخص یا یک فردی که در کشوری شهره شده بپردازد و جزییات زندگی آن فرد را مورد بررسی قرار دهد. ما در «آسمان غرب» به اهم رویدادهایی که در بازه زمانی 31 شهریور 59 لغایت اواخر مهر 59 اتفاق افتاده است، اشاره می کنیم. روزهایی که شهید شیرودی و همرزمان شان حماسه بزرگی را برای کشور آفریدند.

وی درباره این که از چه مسیری به پژوهش و پرداخت شخصیت شهید شیرودی رسیده است، یادآور شد: اصولی ترین و در حقیقت سالم ترین مسیر برای فهم ویژگی های شخصیتی و درک جزییات تاریخی آن برهه از زمان، صرفا مطالعه نیست، بلکه به اعتقاد من پژوهش میدانی نقش اول را درباره موضوعات مربوط به تاریخ معاصر دارد. گفت وگو با همرزمان شهید محترم، نقشه راه و مسیری شد که در نهایت به نگارش فیلمنامه «آسمان غرب» انجامید. در گفت وگو با آن عزیزان بود که مقصد برایم مشخص شد.

عسگری اظهار کرد: قهرمانانی همچون شهید شیرودی، داریم که ساخت فیلم در مورد آن عزیزان نیز خالی از لطف نیست.

کارگردان «آسمان غرب» درباره این که تا چه حد تجربه ساخت «اتاقک گلی» در ساخت این فیلم با تولیدی سنگین و حجیم، کمک کننده بود، تاکید کرد: اصولا هر تجربه ای منجر به این می شود که شما تصمیمات بعدی را درست تر بگیرید و قدم ها را محکم تر و خردمندانه تر بردارید. فیلم «اتاقک گلی» به من کمک کرد تا گام بعدی یعنی ساخت «آسمان غرب» را درست تر بردارم. البته پیش تر از این ها هم توفیق همکاری با کارگردان های محترمی را در کسوت دستیاری و برنامه ریز داشتم، که تجربیات تاثیرگذاری را برایم رقم زد.

وی درباره چالش هایی که برای انتخاب بازیگر نقش شهید شیرودی با آن ها مواجه بود، توضیح داد: زمانی که می خواهید برای شخصیتی که ویژگی های یک قهرمان را دارد و برای مردم یک کشور قابل اهمیت است، بازیگر انتخاب کنید با محدودیت هایی مواجه هستید. اولین محدودیت نزدیک بودن چهره بازیگر منتخب به چهره آن شهید بزرگوار است، یعنی باید بازیگری را پیدا کنید که اولین ویژگی اش نزدیک بودن آناتومی صورت و قد و قواره به شهید علی اکبر شیرودی باشد. مرحله بعدی که خیلی مهم است توانایی آن بازیگر است. این شرایط انتخاب را سخت می کرد اما میلاد کی مرام اولین گزینه ای بود که به آن رسیدیم. به دلیل شباهت های ظاهری بالایی که وی با شهید شیرودی داشت و نزدیکی تقریبا برخی از ویژگی های شخصیتی کی مرام به آن عزیز، باعث شد برنامه ریزی ها صورت بگیرد و از میلاد کی مرام خواهش کنیم تا این نقش را ایفا کند.

عسگری درباره اینکه چه چالش هایی برای پرداختن به پرتره های معاصر به ویژه شهدا در بخش نگارش فیلمنامه وجود دارد، تصریح کرد: بزرگترین چالشی که هنگام نگارش فیلمنامه «آسمان غرب» با آن مواجه بودیم گذر بیش از 40 سال از زمان حماسه مدنظر بود. همرزمان شهید هم دارای سن و سالی هستند و هر یک نیز از زاویه نگاه خودشان این حماسه را روایت می کردند. بنابراین برای رسیدن به چیزی که حقیقت باشد، مسیرم در پیچ و تاب قرار می گرفت. در نهایت با در نظر گرفتن میانگین گفت وگوهایی که با آن عزیزان درباره اتفاقات رخ داده شکل گرفت و افزودن مجموعه ای از موضوعات دراماتیک و رویدادهای کوچک و بزرگ فیلمنامه «آسمان غرب» شکل گرفت.

در این فیلم سینمایی میلاد کی مرام نقش شهید شیرودی و امیرحسین آرمان نقش شهید ادیبان را بازی کرده اند. از دیگر بازیگران این اثر سینمایی می توان به نادر فلاح، آرمین رحیمیان، کریم امینی، روح الله زمانی، محمدرضا صولتی، پیام اینالوئی، احسان عباسی، صفر محمدی، احسان صاحب الزمانی، یوسف فروتن، راهله لطفی، پرهام غلاملو، سمیه مهری، نیوشا علیپور، افتخاری تورج الوند و نسیم ادبی اشاره کرد.

نظرات

captcha