حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای تاکید کرد؛

تجهیز سازمان ثبت اسناد به فناوری های نوین/جلوگیری از فرار مالیاتی

رییس دستگاه قضا به مجهز شدن سازمان ثبت به فناوری های نوین برای تسریع رسیدگی به کارهای مردم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در آستانه عید بزرگ مبعث و سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، آئین رونمایی از پروژه های طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک و افتتاح 20 پروژه عمرانی این سازمان، صبح چهارشنبه (18 بهمن) با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای برگزار شد.

طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت اسناد و املاک از سال 1401 و با هدف دستیابی به «سازمان ثبت هوشمند» طراحی، برنامه ریزی و اجرا شد و بیش از 700 نفر از متخصصین فنی و حوزه حرفه ثبت به عنوان بدنه اجاره ای طرح تحول دیجیتال ثبتی فعالیت داشتند؛ «مرکز کنترل و پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی »، «سامانه صدور و مدیریت اسناد الکترونیک» و «سکوی خدمات دیجیتال ثبتی کاتب» از جمله پروژه های فناورانه سازمان ثبت اسناد و املاک بودند که امروز با حضور رئیس قوه قضائیه به بهره برداری رسیدند.

مرکز کنترل و پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی نیز در نتیجه 18 ماه کار فشرده متخصصان و فعالان شرکت های دانش بنیان راه اندازی شد؛ آغاز به کار این مرکز، در سرعت انجام امور ثبتی و همچنین جلوگیری از اختلال و قطعی شبکه ها، تأثیر بسزایی خواهد داشت.

سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» به عنوان درگاه یکپارچه خدمات سازمان ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که با همکاری کانون سردفتران و دفتریاران راه اندازی شده، در قالب های «نرم افزار کاربردی تلفن همراه»، «وبسایت جامع Kateb.ir»» و «درگاه پیامک و کد دستوری 2282» به مردم خدمات ارائه می دهد.

سامانه صدور و مدیریت اسناد الکترونیک، با هدف جایگزینی اسناد کاغذی صادره سازمان با اسناد الکترونیک راه اندازی شد؛ اسناد الکترونیک صادر شده توسط سامانه های ثبتی بعد از امضا و رمزنگاری، در یک مخزن امن، غیرقابل نفوذ و تغییر، ذخیره شده و از طریق درگاه های مختلف سکوی خدمات دیجیتال ثبتی کاتب، در دسترس متقاضیان است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای طی سخنانی در آئین رونمایی از این پروژه های فناورانه ، با بیان اینکه سازمان ثبت از جمله سازمان های وابسته به قوه قضائیه است که بسیاری از مردم در موضوعات مختلف با آن سر و کار دارند، گفت: این موضوع بسیار مهم است که سازمان ثبت اسناد و املاک بتواند امور مردم را امانت دارانه انجام دهد و اجازه ورود هیچ کس به حریم خصوصی افراد را ندهد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه گفت: یکی از نقش های مهم سازمان ثبت اسناد و املاک این است که کارهای مردم را سریع، آسان، ارزان و همراه با تکریم انجام دهد که لازمه این امر، مجهز شدن سازمان ثبت به فناوری های نوین است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای عنوان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک از گذشته تا به امروز در حوزه استفاده حداکثری از فناوری های نوین، نسبت به بسیاری از دستگاه ها در درون عدلیه و حتی بیرون از دستگاه قضا، جز دستگاه های پیشتاز بوده و در دوره کنونی نیز به این امر توجه بسیار زیادی مبذول شده است که جای تقدیر دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در ادامه با اشاره به راه اندازی سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» توسط سازمان ثبت اسناد و املاک، گفت: امیدواریم سکوی خدمات دیجیتال ثبتی «کاتب» بتواند امانت دارانه کارهای مردم را انجام دهد، از هرگونه سوء استفاده احتمالی در فرآیندهای ثبتی جلوگیری به عمل آورد و خدمات سریع، ارزان و توأم با کرامت را به مردم ارائه دهد؛ تا امروز اگر مردم در شهرهای شلوغ و پرترافیک می خواستند کار ثبتی انجام دهند، ناگزیر بودند ساعت های زیادی از روز را صرف این موضوع کنند و متحمل هزینه شوند؛ اما هم اکنون با آغاز خدمت رسانی سکوی کاتب، همه مردم می توانند از خانه یا دفتر کارشان، خدمات ثبتی را از طریق این سکو دریافت کنند و نیازمندی هایشان را برطرف سازند.

رئیس قوه قضائیه همچنین در جریان رونمایی از طرح تحول دیجیتال سازمان ثبت و مرکز کنترل و پایش هوشمند خدمات دیجیتال ثبتی ، خطاب به مسئولان این سازمان، نکات و توصیه هایی را پیرامون مقوله «امنیت زیرساخت ها و سامانه های طراحی شده»، «اتخاذ پیشبینی های لازم برای متوقف نشدن خدمات دهی در مواقعی که سیستم ها دچار اختلال می شوند»، «اطلاع رسانی دقیق و ارائه آموزش های لازم به مردم در جهت استفاده حداکثری از سامانه ها» و «اتخاذ پیشبینی های لازم برای توسعه زیرساخت ها در صورت نیاز» مطرح کرد.

در ادامه، آئین افتتاح 20 پروژه عمرانی سازمان ثبت، مجموعاً به مساحت بالغ بر حدود 19 هزار متر مربع در استان ها و شهرهای مختلف کشور با حضور رئیس قوه قضائیه برگزار شد.

پروژه های تازه تأسیس سازمان ثبت به منظور ارائه خدمات سریع تر و مطلوب تر به مردم در شهرهای الیگودرز، چگنی ، پلدختر، اردبیل، پاوه، جم، بشرویه ، ماهنشان ، دنا، اراک، جاسک، رودان، ترکمنچای ، آوج ، همدان، بندرعباس، آبادان، کوهرنگ و همچنین دو واحد در تهران، می باشند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، پس از آئین افتتاح 20 پروژه عمرانی سازمان ثبت، طی سخنانی اظهار کرد: «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» از جمله دستگاه های پیشتاز در دو مقوله «خدمت رسانی سریع به مردم» و «بهره گیری حداکثری از فناوری های نوین» است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به خدمات خاصی که سازمان ثبت به دستگاه های دولتی و حتی خود دستگاه قضا ارائه می دهد، گفت: با افزایش سرعت و دقتِ سازمان ثبت در پاسخ به استعلامات دستگاه های دولتی و قوه قضائیه، پیشبرد امور اداری مردم، هر چه بیشتر، تسریع و تسهیل می شود.

وی تصریح کرد: یکی از دستگاه هایی که از خدمات و استعلامات سازمان ثبت بهره مند می شود، «سازمان امور مالیاتی» است؛ در این عرصه با خدمات سازمان ثبت، جلوی بسیاری از تخلفات در حوزه مالیات و فرارهای مالیاتی گرفته می شود و با افزایش وصول مالیات مواجه می شویم.

رئیس عدلیه بیان داشت: بعضاً با یک اقدام «سازمان ثبت» و یا «سازمان بازرسی» و یا «دادگستری»، در جلوگیری از «فرارهای مالیاتی» یا جلوگیری از « تضیع اموال و حقوق دولتی» منابع درآمدی دولت افزایش چشمگیری پیدا می کند؛ افزایشی که چند برابر بودجه سالیانه قوه قضائیه است.

وی تصریح کرد: مهم ترین بخش از خدمات سازمان ثبت، خدماتی است که به مردم ارائه می شود؛ تعداد کثیری از مردم در طول سال به صورت مستقیم و غیرمستقیم به واحدهای ثبتی مراجعه می کنند؛ این مراجعان خواهان خدمات مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به مقوله اسناد مالکیت اشاره کرد؛ به طور کلی، مسئله مالکیت املاک و اراضی برای مردم یک موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است که در این عرصه، سازمان ثبت در جهت تسهیل و تسریع امور مردم، بسیار نقش آفرین است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با قدردانی از تلاش های شبانه روزی رئیس سازمان ثبت و همکاران وی برای خدمت رسانی هر چه مطلوب تر به مردم در اقصی نقاط ایران اسلامی، گفت: طی 28 ماهی که آقای «بابایی» مسئولیت ریاست سازمان ثبت را بر عهده دارد بیش از 100 سفر استانی کاری و پرثمر انجام داده و اگر بخواهیم یک مدیر میدانی را مثال بزنیم باید از او نام ببریم؛ من خبر ندارم که رئیس یک سازمان و یا وزیری طی 28 ماه بیش از 100 نوبت سفر به استان ها و شهرستان های مختلف انجام داده باشد؛ این امر واقعاً قابل تقدیر است؛ از ویژگی های سفرهای استانی رئیس سازمان ثبت غیر تشریفاتی بودن این سفرها است؛ همچنین وی در جریان سفرهای خود با مسئولان استانی در حوزه های مختلف جلسات متعددی را در راستای پیشبرد امور مردم و خدمت رسانی مطلوب تر به آن ها برگزار می کند که این امر نیز بسیار حائز اهمیت و قابل قدردانی است.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: مهمترین نکته در جریان سفرهای استانی و به طور کلی در تمام مواقع و مواردی که با مردم مواجه می شویم این است که به وعده هایی که می دهیم جامه عمل بپوشانیم؛ این امر در افزایش امید و اعتماد مردم و ارتقای سرمایه اجتماعی نظام بسیار حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: باید خالصانه و صادقانه به مردم خدمت کنیم؛ پیروزی ما در خدمت رسانی بی منت و خداپسندانه به مردم است؛ باید از لحظه لحظه عمر خود برای خدمت رسانی به مردم و نظام اسلامی استفاده کنیم.

رئیس عدلیه در بخشی از سخنان خود نیز با تبریک مبعث نبی اکرم ( ص) و ایام الله دهه فجر، گفت: امام عظیم الشأن که فقیه و عالم و حکیم و عادل بودند، انقلاب بزرگی را نه تنها در ایران اسلامی بلکه در جهان به پا کردند؛ به گونه ای که پس از انقلاب اسلامی در ایران اتفاقات شگرفی در نقاط مختلف دنیا علیه منافع مستکبران به وقوع پیوست و این اتفاقات نشئت گرفته از بعثت نبی اکرم ( ص) و انقلاب اسلامی ایران بود. در همین راستا امروز شاهدیم که رژیم صهیونیستی که زمانی شعار «از نیل تا فرات» را سر می داد، فقط در برابر شاخه ای از جریان مقاومت به استیصال و درماندگی رسیده است.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه در این آئین، بابایی رئیس سازمان ثبت طی سخنانی گفت: در در دوران «تحول و تعالی» مُنبعث از راهبردهای تحول آفرین بر پایه خدمت رسانی به موقع، ارزان و فراگیر، گذار از خدمت رسانی سنتی به مدرن با هوشمندسازی فرایندها برای مهار فساد و تسریع و تسهیل امورات در سازمان های ثبتی در حال نهایی شدن است.

رئیس سازمان ثبت با ارائه گزارش عملکرد یک ساله دستگاه متبوع خود، بیان داشت: ارائه خدمت به 200 دستگاه دولتی بر بستر الکترونیک با کمترین خطا نمونه کوچکی از ابتکارات فناورانه در سازمان ثبت است.

بابایی تصریح کرد: در 107 سفر استانی طی دو سال اخیر 73 پروژه عمرانی به بهره برداری رسید و عملیات 82 پروژه عمرانی دیگر با اولویت مناطق محروم و کمتر برخوردار آغاز شده است و تا 18 ماه آینده با افتتاح پروژه های در دست احداث، هیچ واحد استیجاری ثبتی در کشور نخواهیم داشت.

رئیس سازمان ثبت افزود: با باز طراحی سامانه ثبت شرکت ها امکان ارئه خدمات غیر حضوری فراهم شده است و بدین ترتیب با کاهش 80 درصدی مراجعه به مرکز ثبت شرکت ها مواجه هستیم؛ همچنین شناسایی شرکت های کاغذی و صوری در دستور کار قرار گرفته و بر همین مبنا 810 هزار شرکت غیر فعال شدند.

وی با بیان اینکه با تثبیت مالکیت عرصه های ملی، شاهد کاهش محسوس پرونده های سازمان یافته تصرفات غیرقانونی اراضی هستیم، گفت: تثبیت مالکیت و صدور 56 درصدی اسناد مالکیت حدنگاری مناطق شهری و حومه و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت؛ صدور اسناد مالکیت 96 درصد اراضی و املاک نیروهای مسلح تا ابتدای بهمن ماه سال جاری و هدف گذاری تثبیت مالکیت 100 درصدی موقوفات کشور تا ماه های آینده، گواه خوبی بر جهش فعالیت ها در این زمینه می باشد به طوری که ریاست سازمان اوقاف با عنوان «دمیده شدن روح جدید در فصل مشترک همکاری دو سازمان» از آن یاد کرده است.

بابایی گفت: بعد از پیشبرد موفق اهداف حدنگاری اراضی ملی و منابع طبیعی، حدنگاری و صدور اسناد اراضی زراعی به عنوان هدف مهم سال جاری در دستور کار این سازمان قرار گرفت؛ این در حالی است که میزان صدور اسناد مالکیت حدنگاری این اراضی از ابتدا تا دی ماه سال 1400 حدود 2 درصد بوده که این میزان نیز در ابتدای بهمن ماه سال جاری به 45 درصد رسیده و جهش بزرگی در صدور اسناد اراضی زراعی صورت گرفته است.

نظرات

captcha