در «پاتوق کاریکاتور» مطرح شد؛

انجمن کارتون وکاریکاتور تشکیل می شود؟/یک اعتراض صنفی و کاریکاتوری

چهارمین سلسله نشست «پاتوق» با حضور چهره های هنری عرصه کاریکاتور عصر دوشنبه 16 بهمن در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین سلسله نشست های «پاتوق» که عصر دوشنبه 16 بهمن ماه در اداره کل ارشاد استان تهران برگزار شد، اختصاص به کاریکاتور داشت که علی مریخی، داوود کاظمی، مرتضی طهرانی، امیر دهقان، عباس گودرزی، اوستا فروردین، صابر شیخ رضایی و حسین رحیم خانی هنرمندان کارتونیست، محمدرضا زنگنه سرپرست خانه کاریکاتور، علی فروزانفر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و مصطفی نصیری معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران حضور داشتند.

جایگاه خانه کاریکاتور کجاست؟

زنگنه در این نشست با اشاره به جایگاه خانه کاریکاتور که منشا کارتون و کاریکاتور کشور است، گفت: خانه کاریکاتور با هنرمندان داخلی و خارج از کشور ارتباط دارد و به واسطه آثار هنرمندان سراسر کشور، دوسالانه هایی را با موضوعات مختلف از جمله موضوعات اجتماعی برگزار کرده است. ظرفیت هنر کارتون و کاریکاتور به گونه ای است که تاثیرات آنی و شگرف را ایجاد می کند. خانه کاریکاتور مشتاق است تا با تبحری که دارد به حوزه انیمیشن نیز وارد شود و از انحصار انیمیشن که به صداوسیما اختصاص دارد، فاصله بگیرد.

چرایی نبود انجمن صنفی کاریکاتوریست ها

در ادامه علی مریخی کاریکاتوریست ها را جزو جدایی ناپذیر مطبوعات دانست و تصریح کرد: کاریکاتور زبان قابل فهم و قابل درک برای عامه مردم است و به همین دلیل در مطبوعات بسیار کاربرد دارد. کاریکاتوریست ها همیشه بار احزاب را به دوش کشیدند اما متاسفانه هیچ وقت نه از جانب جریان اصولگراها و نه از جانب جریان اصلاح طلب ها دیده نشدند. ما همواره رکن اصلی مطبوعات بودیم ولی طی این سال ها هیچ انجمن صنفی شکل نگرفته است.

یک انتقاد به نبود تسهیلات عادی برای کاریکاتوریست ها

مرتضی طهرانی از هنرمندان کاریکاتوریست با تاکید بر مشکلاتی که برای هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور وجود دارد، گفت: بیش از 200 کاریکاتوریست جوان وجود دارد که متاسفانه با وجود آثار باکیفیتی که دارند و در اجتماع فعال هستند، بیمه نیستند. یکی از شرایط عضویت در صندوق اعتباری هنر برای کاریکاتوریست ها برپایی نمایشگاه است اما با توجه به هزینه های بالایی که در برپایی نمایشگاه وجود دارد، چون نمایشگاه نداشتیم نباید عضو صندوق اعتباری هنر باشیم؟

وی تصریح کرد: بعد از شروع کرونا، فضای مجازی محلی برای ارایه آثار فراهم کرد اما فیلترینگ فضای مجازی ارایه آثار ما را تحت الشعاع قرار داد. سوالی که مطرح می شود این است که وقتی بحث فیلتر مطرح است، چرا مالیات گرفته می شود؟ باید فضایی برای کارتونیست ها و کاریکاتوریست ها در نظر گرفته شود تا هنرمندان این عرصه بتوانند در آن فضا فعالیت داشته باشند. من عاشق ایران هستم و می خواهم در این کشور خلق اثر داشته باشم.

فضای بصری شهر سبب خمودگی و ناراحتی مردم است

طهرانی با انتقاد از فضاسازی بصری شهر، گفت: فضاهای بصری شهر به جای روحیه دادن و خوب کردن حال آدم ها، خمودگی و ناراحتی را بر حال مردم غالب می کند. هرکدام از هنرمندان حاضر در این جمع سوپر استار و پیشکسوت هستند اما متاسفانه صدا و سیما تریبونی در اختیار این دوستان برای دیده شدن و معرفی قرار نداده است.

در ادامه، عباس گودرزی پیشنهاد داد: بهتر است فضایی در نظر گرفته شود تا ارتباط دوستان هنرمند کارتونیست و کاریکاتوریست را با رسانه ها مدنظر قرار دهد و هنرمندان این عرصه به رسانه ها معرفی شوند.

وی با تاکید بر نقش کاریکاتوریست ها در کشور و استقبال مقام معظم رهبری از هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور، بیان کرد: با برقراری ارتباطات با ارگان ها و سازمان ها می توان به واسطه تحول و تنوع در آثار هنری، فضاسازی محیطی و بصری شهر را تغییر داد.

تحول فقط در فضای مجازی ایجاد شده نه در فضای شهری!

صابر شیخ رضایی هنرمند طراح گرافیک و کارتونیست در این نشست، با اشاره به تحول به وجود آمده توسط فضای مجازی، گفت: فضای مجازی با خانه تکانی عرصه چاپ و نشر، فضا را دچار تحول کرده است. می توان از ظرفیت کارتون و کاریکاتور جهت فضاسازی شهری استفاده کرد تا روحیه تازه به شهر تزریق شود. همچنین می توان با تحول زبان کاریکاتور، حجم را به کاریکاتورها افزود و با مشارکت های دوجانبه با شهرداری، آثار بدیعی را ارایه داد.

وی با اظهار تاسف نسبت به خلاهایی که در معرفی کارتونیست ها و کاریکاتوریست ها وجود دارد، عنوان کرد: جهت معرفی و تکریم هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور می توان کتاب یا کتابچه هایی منتشر کرد که ضمن معرفی هنرمندان، آرشیوی از آثار نیز وجود داشته باشد.

انجمن کارتون و کاریکاتور تشکیل می شود؟

مصطفی نصیری معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اشاره به دستورالعمل های جدیدی که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران درباره صندوق اعتباری هنر وجود دارد، گفت: یکی از دستورالعمل های جدیدی که در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران وجود دارد تکمیل پرونده هایی است که به تایید اداره کل برسد. ما می توانیم در هر زمینه هنری یک انجمن داشته باشیم که می توان تشکیل انجمن کارتون و کاریکاتور را لحاظ کرد. برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها نیز بعد از بررسی طرح ها و برآورد هزینه امکان پذیر است.

پیگیری برای برگزاری مجدد دوسالانه کاریکاتور

در پایان این پاتوق نیز علی فروزانفر با تاکید بر تداوم سلسله نشست های «پاتوق» و تعامل و گفت وگوها، گفت: دنبال کننده آثار در حوزه کارتون و کاریکاتور هستم. ما با خانه کاریکاتور تعامل داریم و با حضور آقای زنگنه به فعالیت های خانه کاریکاتور امیدوارتر از گذشته هستیم. مساله جمع حاضر مسایل تخصصی حوزه کارتون و کاریکاتور است و برای اولین گام ها پیگیری هایی را جهت برگزاری مجدد دوسالانه کاریکاتور در سال آینده انجام داده ایم.

نظرات

captcha