رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری:

رشد یک و نیم برابری صادرات دانش بنیان در هفت ماهه نخست 1402

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری گفت:صادرات دانش بنیان ها در سال 1401 با یک رشد 30 درصدی، 860میلیون دلار شد واین عدد برای هفت ماهه اول سال 1402 به بیش از 1.3 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امیرحسین میرآبادی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: توانمندی شرکت های دانش بنیان، علاوه بر ارتقای اعتبار علمی کشور، تقویت اقتدار کشور در عرصه مذاکرات بین المللی را نیز به دنبال دارد.

وی با اشاره به بسترسازی هایی که انقلاب اسلامی ایران در راستای رشد و شکوفایی بخش خصوصی فراهم کرده است، افزود: کشور ما در دهه های گذشته از لحاظ اقتصادی وابسته به نفت بود و پس از تاکیداتی که مقام معظم رهبری در خصوص تقویت صادرات غیر نفتی داشتند و متذکر شدند که باید اقتصاد را از نفت جدا و یک اقتصاد غیرنفتی را ایجاد کنیم؛ به تدریج، زمینه لازم برای نقش آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد، توجه به توانمندسازی بخش خصوصی، خصوصی سازی و ... شکل گرفت که تمام این موارد را می توان از جمله گفتمان هایی دانست که انقلاب اسلامی ایران ایجاد کرده است.

ایجاد بسترهای جدید در حوزه بین الملل پس از انقلاب اسلامی ایران

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری خاطر نشان کرد: گفتمانی که پس از انقلاب اسلامی حول تعریف همکاری های مشترک علمی و فناوری با سایر کشورها، شکل گرفت و امروز با نظر موکد مقام معظم رهبری و سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران، دنبال می شود، سبب شکل گیری یک جریان پیوسته و حضور متخصصان، فناوران و شرکت های دانش بنیان در عرصه های بین المللی شده است.

وی با بیان اینکه خانه های نواوری و فناوری (آی هیت)، بستری برای نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در حوزه بین الملل است، تصریح کرد: ما در خانه نوآوری و فناوری ایران(iHiT) در تهران هر هفته میزبان یک هیئت عالی رتبه از جمله نایب رئیس مجلس الجزایر، وزیر خارجه نیکاراگوئه، رئیس جمهور کوبا، نخست وزیر سوریه، رئیس مجلس ویتنام و .... هستیم.

میرآبادی ادامه داد: با وجود اینکه هر یک از این کشورها در حوزه هایی دارای ظرفیت های مخصوصی هستند اما با یک ارزیابی کلی از توانمندی شرکت های دانش بنیان ما به واسطه بازدید کوتاهی که داشتند، پیشنهاد همکاری های جذابی را به ما می دهند که تمام این موارد، فرصت های جدید رشد اقتصاد دانش بنیان تلقی خواهند شد.

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با اشاره به ظرفیت هایی که پس از انقلاب اسلامی، هرساله تقویت شدند، گفت: به عنوان مثال حدود 20 سال پیش، شرکت های دانش بنیان بیشتر به صورت استارتاپ هایی بودند که در قالب تیم های کوچک فعالیت می کردند و به مرور زمان این تیم ها رشد کردند و تبدیل به شرکت های کوچک و متوسط شدند، به تدریج توانستند به بازارهای بین المللی راه پیدا کنند و در دو سال اخیر رشدهای قابل توجهی را تجربه کنند.

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری اظهار کرد: با نیم نگاهی به آمار های رسمی صادرات شرکت های دانش بنیان در چهار سال اخیر، متوجه خواهیم شد که دنیا ما را در حوزه فناوری و محصولات دانش بنیان پذیرفته است.

میرآبادی خبر داد: میزان صادرات شرکت های دانش بنیان در سال 1398، 600 میلیون دلار در سال 1399 (به واسطه شیوع ویروس کرونا)، 300 میلیون دلار در سال 1400 مجددا 600 میلیون دلار در سال 1401 با یک رشد 30 درصدی 860 میلیون دلار شد. این عدد برای هفت ماهه اول سال 1402 بنا به گزارش رسمی گمرک به بیش از 1.3 میلیارد دلار رسیده است.

میرآبادی با اشاره به برند،” ایران قوی فناور” گفت: برند ایران قوی فناور یعنی باید اقتدار ایران رو به واسطه ی فناوری در دنیا معرفی کنیم و رئیس جمهورمان نیز از این رویکرد بسیار حمایت میکنند؛ فناوری در اینجا، تمام حوزه ها از جمله حوزه های نظامی، کشاورزی، سلامت، انرژی و ... را شامل خواهد شد؛ به بیان دیگر افق ایران باید در دنیا، قوی و فناور باشد و به عبارت دیگر فناوری، پایه اقتدار جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

اضافه شدن دو مجموعه خانه نوآوری و فناوری در سال 1402

رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری ادامه داد: در سال 1402 خانه نوآوری و فناوری ایران در تاشکند (ازبکستان) را افتتاح کردیم و بخش عملیاتی کار آغاز شده و فاز عملیاتی مرکز فناور نوآوری مشترک ایران ونزوئلا را نیز شروع کردیم ولیکن هنوز افتتاح نشده و در مرحله آماده سازی است؛ امیدواریم تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت های جدید صادراتی در قالب شرکت های مدیریت صادرات، گفت: در سال 1402 در تعدادی از کشورها، شرکت های مدیریت صادرات را دنبال می کنیم و تا پایان سال حداقل پنج شرکت مدیریت صادرات یا EMC را در نقاط مختلف جغرافیایی از جمله آسیا، قاره آفریقا، آمریکای لاتین، آسیای شرقی و ... خواهیم داشت.

نظرات

captcha