عبادی عنوان کرد؛

پیشنهاد افزایش بسته خدمتی پرستاری/ وضعیت استخدام پرستاران

معاون پرستاری وزارت بهداشت، پیش بینی کرد در سال آینده، اتفاقات خوبی برای گروه پرستاری رقم بخورد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس عبادی، روز دوشنبه در نشست خبری که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: گروه های پرستاری در بخش های مختلف پیشگیری، درمان و توانبخشی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه در آموزش و جذب نیروی پرستاری تا حدودی تکالیف و وظایف به درستی در حال انجام است، افزود: از پایان سال 98 با آغاز همه گیری کرونا تا کنون، 48 درصد از مجوزهای استخدامی به پرستاری اختصاص داده شده است که البته نسبت به توسعه تخت های بیمارستانی، این رقم نیاز به اصلاح دارد.

عبادی ادامه داد: در مجموع در دولت سیزدهم در سه نوبت جذب گروه های پرستاری را داشتیم که در نوبت اول در سال 1400 حدود 19 هزار نفر به کارگیری شدند. همچنین بر اساس قانون تبدیل وضعیت ایثارگران که 68 هزار نفر در وزارت بهداشت به کارگیری شدند، بالغ بر 20500 نفر از پرستاران بودند. همچنین از مجموع 25 هزار ظرفیت استخدامی امسال، 50 درصد آن مربوط به گروه های پرستاری است که فرآیندهای گزینش و مصاحبه های فنی آن در حال اتمام است و تلاش است تا قبل از پایان سال همه این افراد به کارگیری شوند.

وی درباره نگهداشت نیروهای انسانی افزود: این موضوع از دو منظر مورد بررسی قرار گرفت که یکی مسئله معیشت و نظام پرداخت است که بیشترین موضوع و دغدغه همکاران ما و گروه های صنفی بر این موضوع متمرکز است و بخش دیگر نگهداشت نیروها مربوط به کرامت انسانی است که این موضوع باید به درستی مورد توجه قرار گیرد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: در حوزه معیشت بعد از 15 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، در دولت سیزدهم و از ابتدای فروردین 1401 رسماً تعرفه گذاری خدمات پرستاری عملیاتی شده؛ هر چند در شروع مشکلاتی را در اجرا داشتیم که عمده آن به زیرساخت ها مربوط بود و خوشبختانه به مرور این مشکلات رفع می شود. در برخی از موارد نیز همچنان نیاز به ویرایش دارد، وزارت بهداشت این آمادگی را دارد که نظام پرداختی را در حوزه تعرفه اصلاحات اصلی تری انجام دهد.

وی افزود: به طور مثال در آغاز اجرایی شدن پرداخت تعرفه های خدمات پرستاری صرفاً 17 بسته خدمتی در سال 1401 پیش بینی شده بود و خوشبختانه در سال 1402 به 27 خدمت افزایش یافته و در حال حاضر پیشنهادی که معاونت پرستاری برای حوزه تعرفه دارد 50 بسته خدمتی به دبیرخانه شورای عالی بیمه پیشنهاد شده که امیدواریم در جلسات فنی و کارشناسی بتوانیم مصوبات را دریافت کنیم و به این ترتیب هم تعداد و هم تنوع بسته های خدمتی را خواهیم داشت.

عبادی ادامه داد: همچنین با مصوبه ای که اخیراً شورای عالی بیمه داشته حدود 46 درصد افزایش تعرفه پزشکی را داریم که شامل علوم پرستاری نیز خواهد شد. مجموعه این اتفاقات می تواند در سال 1403 اتفاقات بهتری را رقم بزند.

وی گفت: موضوع تعرفه به طور کلی در حوزه خدمات سلامت با وجود پیشینه ای که بالغ بر 3 دهه دارد، همچنان نیاز به ارتقا و ترمیم دارد. در حوزه کرامت نیروی انسانی نیز حتماً باید اقدام و کار بیشتری صورت گیرد؛ شاید یکی از دغدغه های بسیاری از همکاران بر این موضوع متمرکز باشد.

نظرات

captcha