وزیر بهداشت عنوان کرد؛

شبکه بهداشت ایران در دنیا زبانزد است/ 18 هزار خانه بهداشت

وزیر بهداشت، از شبکه بهداشت به عنوان نقطه عطف نظام سلامت کشور در دنیا نام برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام راحل، با بیان اینکه امروزه قوی ترین بخش سلامت را در منطقه در اختیار داریم، افزود: در ابتدای انقلاب، برای انجام هر کاری مجبور بودیم که از پزشکان بی کیفیت کشورهای مجاور استفاده کنیم و با آن که جمعیت ما یک سوم امروز بود، مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات درمانی به کشورهای خارج بروند ولی امروزه با توجه به حضور اساتید متخصص و پزشکان متعهد در کشور، نظام سلامت روزآمد و پیشرفته ای داریم.

وی در ادامه به فعالیت 67 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و حضور 22 هزار هیأت علمی و 270 هزار دانشجو در کشور اشاره کرد و گفت: 850 مرکز تحقیقاتی و پارک های علمی فناوری در کشور مشغول به فعالیت هستند که در حوزه دانش بنیان نیز توانسته اند افتخارآفرین باشند.

عین اللهی افزود: در حال حاضر 40 درصد تأمین نیاز تجهیزات پزشکی کشور را به شرکت های دانش بنیان داده ایم و حدود 99 درصد از داروها در داخل کشور تولید می شود و حال آن که در ابتدای انقلاب، این عدد 20 درصد بود.

وی با بیان اینکه 50 درصد مواد اولیه دارویی کشور تولید داخل است، افزود: البته باید بتوانیم 50 درصد مابقی را هم در داخل تولید کنیم. در مورد خانه های بهداشت و شبکه بهداشت هم که از بزرگ ترین شبکه های بهداشت و درمان دنیا است، توانسته ایم تقریباً در همه روستاها، خانه بهداشت راه اندازی کنیم؛ به نحوی که امروز 18 هزار خانه بهداشت و مراکز بهداشتی در نقاط گوناگون کشور وجود دارد.

وزیر بهداشت ادامه داد: به رغم تحریم های ناجوانمردانه دشمنان، مردم ما قهرمانانه در مقابل تحریم ها ایستادگی کردند و مقاومت می کنند و روز به روز تحولات چشمگیر و مثبتی را در کشور شاهد هستیم.

وی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی، اساتید، دانشمندان و دانشجویان در حرکت های استقلال طلبی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده اند و امروزه پیوند بین دانشگاه و صنعت یک ضرورت تاریخی است که روز به روز این پیوند قوی و محکم تر شده است.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت در بسیاری از زمینه ها عمل کرده است و نمونه آن ریشه کنی بیماری کرونا بود.

نظرات

captcha